Główną cechą diety rozdzielnej jest – na co wskazuje zresztą jej nazwa – rozdzielanie produktów żywnościowych o przeważającej zawartości białka od produktów, zawierających głównie węglowodany. Struprocentowe rozdzielenie nie jest oczywiście możliwe – udaje się to jedynie w przypadkach ekstremalnych. Celem diety jest oszczędzanie naszego układu trawiennego w czasie rozkładania pokarmu, a nie przeciążanie go.
Dalszą, istotną sprawą jest zwracanie uwagi na równowagę kwasowo-zasadową. Według doktora Haya, produkty bogate w białko (mięso, wędliny, ryba, ser żółty i jajka), ale też te z zawartością węglowodanów (cukier, łuskane zboże i łuskany ryż), są kwasotwórcze. Warzywa, sałata, kiełki i owoce zalicza się, według doktora Haya, do zasadotwórczych.
Utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej
Wszystkie spożywane przez nas produkty są w różnorodny sposób rozkładane i trawione. Proces trawienia stanowi dla organizmu ciężką pracę i jest niedoceniany przez człowieka, który nie może zajrzeć do swojego wnętrza.
I tak, węglowodany są przetrawiane w środowisku zasadowym, natomiast białko – w kwaśnym. Dlatego trawienie węglowodanów rozpoczyna się już w jamie ustnej, a trawienie białka dopiero w żołądku.
Jeśli w czasie posiłku spożywamy jednocześnie produkty zawierające białko i węglowodany, to układ trawienny ulega przeciążeniu. Skutki źle zestawionych posiłków objawiają się zgagą, wzdęciem, zaburzeniami trawienia i zmęczeniem.
Skomplikowane i różnorodne procesy trawienia przebiegają bez zakłóceń, jeśli nie przeciążamy przewodu pokarmowego niewłaściwą kombinacją produktów lub zbyt dużą ich ilością. W przeciwnym wypadku może dojść do niewłaściwego funkcjonowania trzustki, a przez to do zbyt długiego i niedokończonego procesu trawienia. Jeśli w jelitach zalegają nie do końca strawione resztki pokarmu, to na skutek ciepła i wilgoci mogą powstać produkty gnilne. Te odpadki dostają się do wątroby, centralnego narządu naszego organizmu, którego zadaniem jest rozłożenie i odtrucie tych elementów.
Widzicie zatem: niewłaściwie zestawione posiłki obciążają nie tylko nasz układ trawienny, lecz także tak ważne narządy przemiany materii, jak wątroba.
To jest powodem, dla którego doktor Hay podzielił produkty żywnościowe na trzy grupy: produkty bogate w białko, produkty z dużą zawartością węglowodanów i produkty neutralne. Na kolejnych stronach przeczytacie, jak należy właściwie dzielić i zestawiać produkty.