Dieta kapuściana a tłuszcze

Dieta kapuściana a tłuszcze

Dieta kapuściana a spożywanie tłuszczu

Omówimy tutaj, jaki rodzaj tłuszczu należy spożywać podczas trwania diety kapuścianej. Na początku jednak chcielibyśmy przybliżyć podstawowe funkcje, jakie kwasy tłuszczowe pełnią w naszym organizmie. Ich obecność jest niezbędna w procesie przemiany materii. Razem z białkiem, odpowiadają one za tworzenie się nowych komórek. Z pomocą witamin, kwasy tłuszczowe wpływają na stabilność i wzrost układu kostnego. Są one także niezbędne w procesie wydzielania hormonów i regulacji przepływu krwi – poprzez transport witaminy Ai E mają wpływ na wzmocnienie układu immunologicznego. Oczywiście, tłuszcze są doskonałym źródłem energii dla naszego organizmu. Spożycie jednego grama tego składnika pokarmowego daje nam dwa razy więcej energii niż taka sama ilość węglowodanów czy białka.

Przejdźmy do zaleceń dotyczących przyjmowania konkretnego rodzaju tłuszczu podczas trwania diety kapuścianej. Każdy człowiek potrzebuje tłuszczów pochodzenia roślinnego. Szczególnie ważne są egzogenne kwasy tłuszczowe, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, więc muszą być dostarczane w pożywieniu. Ich źródłem są ziemniaki, zboże, sałata, różne gatunki warzyw i owoców. Są to produkty, w których zawartość tłuszczów jest niewielka, więc jedząc je nie trzeba obawiać się zbytnio o tycie.

Kolejnym zalecanym podczas trwania diety kapuścianej rodzajem tłuszczu są oleje roślinne. Zdrowe kwasy tłuszczowe zawarte są m.in. w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym, dlatego po te produkty warto sięgać codziennie. Pochodzące z nich kwasy oleinowe usprawniają metabolizm tłuszczowy, obniżają poziom cholesterolu we krwi, jak również działają korzystnie na serce oraz naczynia krwionośne. Ten rodzaj tłuszczu oddziałuje także korzystnie na wskaźnik glikemiczny za sprawą faktu, iż jedzenie pozostaje w żołądku dłużej, a poziom cukru podnosi się wolnej.

Dieta kapuściana dopuszcza rezygnację z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Zawarte w nich kwasy są bowiem produkowane przez organizm człowieka. Oczywiście, sięgniecie od czasu do czasu po masło czy łyżeczkę śmietany nie spowoduje nagłego przybrania na wadze, jednak warto pamiętać, że brak tego rodzaju tłuszczów z pewnością nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu.