Inne rodzaje zapalenia pęcherza

Inne rodzaje zapalenia pęcherza

Inną formą zapalenia pęcherza jest nieżyt pęcherza (cystitis cartrralis), kiedy jest obrzęk błonki śluzowej, występuje wydzielina zapalna i złuszczenie nabłonka. Występuje także przekrwienie jednostajne lub plamiste z obrzękiem.

Krwotoczne zapalenie pęcherza

krwotoczne zapalenie pęcherzaRzadziej jest spotykane krwotoczne zapalenie pęcherza (cystitis haemorrhagica).  Jest to zazwyczaj następstwem użytkowania drażniących środków chemicznych do pielęgnacji sfery intymnej. Najczęściej występuje wraz z innymi stanami zapalnymi. Błona śluzowa pęcherza moczowego jest silnie przekrwiona, widoczne są liczne wybroczyny w otoczeniu naczyń, a pękające naczynka tworzą podśluzowe wylewy krwotoczne. Na wskutek czego krew przedostaje się do moczu powodując zabarwienie moczu kolorem czerwonym, ciemnobrunatnym.

Zapalenie torbielowate i gruczołowe

Zapalenie torbielowateZapalenie torbielowate pęcherza (cystitis cystica) pojawiają się gdy gniazdach komórkach nabłonkowych (wysepki) von Brunna tworzą się torbielki lub małe gruczoły. Tworzą się one poprzez obumieranie komórek środkowych poszczególnych wysepkach, we wnętrzu której powstaje wolna przestrzeń wypełniona płynem. Najczęściej są one umiejscowione w trójkącie pęcherza, czasem można jednak pojawiają się w ścianach bocznych pęcherza. Niektórzy uważają że następstwem jest zapalenie gruczołowe pęcherza (cystitis grandularis). Jest to zmiana śluzówki pęcherza łudzące podobna do wcześniejszego zapalenia. Dopiero mikroskopowe badania potrafi dokładnie określić, które z zapaleń dotyczy pacjenta. Obserwuje się dwie postacie przerostowe zapalenia. Po pierwsze widoczne są nieprzeźroczyste pęcherzyki oddzielone od siebie głębokim bruzdami. Natomiast w drugim rodzaju widoczne są luźno zwisające kosmyki wystające nad błonę śluzową. Cały obszar zajęty zapaleniem jest silnie przekrwiony.

Zapalenie gruźlicze

gruźlicze zapZapalenie gruźlicze pęcherza (cystitis tuberculosa acuta), wywołane prątkami gruźliczymi występującymi we krwi. Jest to choroba trudna do wykrycia ponieważ może rozwijać się nawet przez kilka lat. Zajmują początkowo ujścia moczowodów, a następnie zajmuje cały pęcherz powodując jego owrzodzenie, które przeradza się w marskość pęcherza. Podczas cewnikowania widoczne są guzki.

Alergiczne zapalenie pęcherza

shutterstock_6580774Alergiczne zapalenie pęcherza, które jest ogólną reakcja na alergeny.  Objawy są typowe dla zapalenia pęcherza moczowego ponieważ występuje krew w moczu oraz częstomocz. Innym rodzajem zapalenia pęcherza moczowego jest eozynofilowe zapalenie pęcherza (cystitis eosinophilica). Wówczas pojawiają się eozynofile (rodzaj białych krwinek) w dużej ilości w moczu co powoduje obrzęk i nacieki na błonie śluzowej.

Zapalenie ziarninowe pęcherza

Zapalenie ziarninowe pęcherza (cystitis granulomatosa) pęcherza występuje wraz z przewlekłymi (chronicznym) zapaleniami w organizmie ludzkim. Tkanka ziarninowa wystaje wystaje ponad powierzchnię błony śluzowej. Jest ona obficie unaczyniona. Niekiedy przybiera postać gęsto ułożonych pasemek nabłonkowych  często mylonych z nowotworami ( na przykład nowotworem pęcherza moczowego).

Zapalenie grudkowe pęcherza

Inną odmianą jest zapalenie grudkowe pęcherza (cystitis fillicularis). Charakteryzuje się występowaniem rozrzuconych bądź też zgrupowanymi guzkowatymi wzniesieniami śluzówki. W większości są w wielkości podobne do ziarnka prosa, a mają zabarwienie żółte z czerwoną otoczką. Najczęściej są one osadzone w dnie i trójkącie pęcherza.

Zapalenie śródmiąższowe

Zapalenie śródmiąższowe (cystitis interstitialis)  to przewlekłe zapalenie pęcherza z owrzodzeniami powodujące znaczne zmniejszenie pęcherza.

Jeśli chodzi o inne typy zapalenia pęcherza to istnieje też malakoplakia, kiedy w błonie śluzowej zaczynają się pojawiać plackowate, żółte pęcherzyki. Występuje często razem z zapaleniem układu moczowego wywołanym bakterią e. coli.