Pęcherz moczowy jest to narząd jamisty usytuowany w dolnej części podbrzusza ciała człowieka.
Jego ściany, wyposażone w mięśnie gładkie pokryte są śluzówką. Grubość ścian pęcherza zależy od jego wypełnienia. Im więcej w nim moczu tym ścianki stają się cieńsze. Z tyłu organu w dnie znajduje się ujścia obu moczowodów, zaś z przodu jest odpływ do cewki moczowej. Gdy połączy się linią te trzy otwory powstaje trójkąt (trigonumm vesicae), w którym śluzówka nie jest pofałdowana jak na pozostałej wewnętrznej powierzchni pęcherza, lecz mocno złączona z tkanką mięśniową. Po przeciwległej stronie znajduje się szczyt o kształcie zbliżonym do stożka. Przy maksymalnym napełnieniu pęcherz sięga niemal do wysokości pępka.
Zadania pęcherza moczowego w organiźmie
Zadaniem pęcherza moczowego (cystitis) jest gromadzenie moczu, który jest odprowadzany z nerek przez moczowody, a następnie jego wydalanie z organizmu przez cewkę moczową. W większości napełnienie pęcherza jest wtedy, gdy znajduje się w nim ok 0,4 l uryny. Kiedy płynu będzie odpowiednia ilość w pęcherzu uruchamiają się receptory, rejestrujące podrażnienie spowodowane rozciągnięciem ścian pęcherza. Wówczas odczuwa się parcie, które skłania do opróżnienia pęcherza. Kiedy nie ma możliwości oddana moczu wówczas rozciąga się i może w sobie pomieścić nawet do 1 litra płynów. Najczęstszą chorobą jest właśnie zapalenie pęcherza, które częściej występuje u kobiet ze względu na budowę anatomiczną.
Stan zapalny pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza jest to schorzenie, które dotyka coraz większa liczbę osób w rożnym wieku i bez względu na pleć. Zazwyczaj dotyczy ono kobiet aktywnie seksualnych dlatego często jest też nazywane „zapalenie pęcherza miesiąca miodowego”. Może prowadzić do różnych chorób natomiast objawy mogą być także mylone z innymi schorzeniami. Może ono występować jako następstwo złego funkcjonowania innych narządów usytuowanych obok pęcherza. Często występuje wraz z zapaleniem górnego bądź dolnego odcinka dróg moczowych.