Zmiana nawyków

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego można rozpocząć po dokładnym wywiadzie z pacjentem oraz po dokładnym badaniu moczu. Mocz na badani powinien być z drugiej próbki, to znaczy podczas oddawaniu moczu pierwsza porcję należy oddać do toalety ponieważ znajdują się w niej bakterie będące w okolicach pochwy. Dopiero drugie oddanie moczu do sterylnego pojemnika daje rzeczywisty obraz tego jakie bakterie znajdują się w moczu chorej osoby.

Co na zapalenie pęcherza moczowego?

Antybiotyk na pęcherz

antybiotyk na pęcherzNie ma specjalnych lekarstw, które całkowicie uchronią nas przed zapaleniem pęcherza moczowego. Organizm musi się sam bronić, a my mu możemy w tym pomóc. Najczęściej stosuje się antybiotyk przepisany przez lekarza. Lecz pacjent nie powinien się ograniczać tylko do produktów z apteki. Jest wiele sposobów z medycyny naturalnej. Wiele z nich działa odkażająco przy tym zmniejszając ból i przykre dolegliwości. Dlatego podczas wystąpienie pierwszych objawów sygnalizujących możliwe zapalenie pęcherza moczowego należy od razu zacząć działać.

Odpoczynek i okłady z ciepłej wody

leczenie pęcherza przez wygrzewanieNic nie działa tak kojąco na nasz organizm jak kilka dni w ciepłym łóżku. Choremu na zapalenia pęcherza moczowego zaleca się pozostanie w łóżku do czasu ustąpienia przykrych dolegliwości. Równomierne ciepło dobrze wpływa na organizm, który się szybciej regeneruje.

okłady z ciepłej wody - leczenie pęcherzaMożna także używać okładów z ciepłej wody. Wówczas ciepłą wodę wlewamy do termoforu lub też butelki. Jedną kładziemy na podbrzuszu natomiast drugą na plecach na wysokości kości krzyżowych.

ciepły okład na pęcherzPonadto można grube prześcieradło (tak duże aby zasłaniało cała powierzchnię pęcherza) zanurzyć w ciepłej wodzie, odcisnąć zbyt dużą ilość płynu, a następnie przyłożyć do podbrzusza. Na to wszystko kładzie się i owija wokół całego podbrzusza suche płótno, a następnie jako warstwę wierzchnia owija się chorego chustą wełnianą. Zapobiega ona szybkiemu ostygnięciu kompresu. Przygotowany w ten sposób okład trzyma się przez godzinę do półtora, a po nim należy przez 30 minut pozostać w nagrzanym łóżku.

Odpowiednia jakość i ilość płynów

Często zdarza się tak, że chora osoba piła zbyt mało płynów powodując do zastoju moczu w pęcherzu w którym rozwijały się bakterie. W takim wypadku powinno się pić od 1,5 do 2 litrów dziennie, po to aby pęcherz był dobrze przepłukany. Jednak te płyny nie mogą być ani kawą ani herbatą, ponieważ kofeina po pierwsze wypłukuje cenne składniki z organizmu oraz działa drażniąco na chory pęcherz. Najlepiej pić wodę mineralną o niskiej zawartości dwutlenku węgla, sodu oraz azotanów. Taka woda rozcieńcza urynę oraz pobudza wydalenie moczu z organizmu co jest bardzo ważne w tym przypadku. Można także pić herbatkę z naturalnych ziół odkażających takich jak mącznica lekarska, brzoza, wilżynę cienistą, jałowca. Napoje z tych produktów są moczopędne i zawsze zależy je pić ciepłe i niesłodzone.

Nasiadówka z rosnącej temperatury

Nasiadówka z rosnącej temperaturyMożna także robić nasiadówki z rosnącej temperatury, które odbywają się w specjalnie przygotowanej do tego wannie. Można też użyć w tym celu zwykłą wannę łazienkową. Nalewa się do niej ciepłą wodę która sięga do wysokości nerek. Podudzia i stopy pozostają nad wodą, a najlepiej je oprzeć o brzeg wanny. Na samym początku woda powinna mieć temperaturę 36 – 37ºC, a następnie w ciągu 10 minut dolewamy stopniowo gorącej wody (tak aby się nie poparzyć) do momentu aż woda osiągnie temperaturę 40ºC . Aby nie tracić ciepła należy górna część wanny i ciała przykryć dużym prześcieradłem.Nasiadówkę robi się przez około 20 minut do momentu wystąpienia silnych potliwości, a następnie odpoczywa się w ciepłym łóżku. Taki zabieg pozwala na uporanie się z bólami i skurczami organów wydalniczych. Zabieg jednak nie jest polecany osobom z problemami krążenia wieńcowego, którzy mogą z niego korzystać tylko za zgodą lekarza. Zazwyczaj taka nasiadówkę stosuje się tylko przed południem. W uzupełnieniu leczenia zapalenia pęcherza moczowego wystarczy gdy zabieg się powtórzy 2-3 razy wtygodniu.

Ciepłe kąpiele nóg

przemoczenie nógCzęsto powodem pojawienie się objawów zapalenie pęcherza moczowego jest przemoczenie nóg, więc w działaniu leczniczym można stosować ciepłe kąpiele nóg. Jest to element terapii zazwyczaj stosowany przez kobiety, kiedy się skarżą na ciągle marznięcie stóp. Dokładnie to kąpiele obejmują nogi do podudzi włącznie, ponieważ woda powinna sięgać do połowy podudzi. Stosuje się jedno naczynie na dwie nogi lub dwa na dwie nogi (według uznania). Temperatura wody powinna wynosić 38–39ºC, natomiast czas kąpieli powinien wynosić do 30 minut. Jeśli natomiast skurcze towarzyszące schorzeniu są silniejsze wówczas można zastosować kąpiel nóg w wodzie z rosnącą temperaturą. Zaczyna się od wody o temperaturze 36 stopni, dolewając wody, który w ciągu 10 minut powinna osiągnąć temperaturę 39–40 stopni. Kąpiel kończy się po wystąpieniu silnego pocenia. Zabieg można stosować 2–3 razy dziennie.

Zmiana nawyków żywieniowych – pomaga na pęcherz?

Odpowiednia dieta

Innym sposobem powrotu do zdrowia jest zmiana nawyków żywieniowych poprzez wprowadzenie diety. Powinna być ona ustalona ze specjalistą, który dobierze do danej osoby odpowiedni jadłospis. Powinna ona w sobie zawierać produkty, które odpowiadają zapotrzebowaniu fizjologicznemu pacjentowi. W przypadku zapalenia pęcherza moczowego stosuje się dietę łatwo strawnej pełnowartościowej. Taką właśnie dietę opisuję Zofia Wieczorek Chełmińska w książce Żywienie w chorobach nerek. 

Co jeść, a czego unikać

W codzienny, żywieniu powinny się znajdować produkty z wszystkich grup żywieniowych, czyli produkty zbożowe, mleczne, warzywa i owoce, chude mięso, ryby oraz drób. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych, które można zastąpić tłuszczami roślinnymi. Powinno się także zmniejszyć ilość zjadanych słodyczy i cukru, ponieważ zawierają w sobie bardzo dużo węglowodanów. Powodują także otyłość, miażdżycę i kamienicę żółciową. Jeśli chodzi o napoje procentowe i alkohol to powinno się ich nie spożywać ponieważ wypłukują witaminy z organizmu.

surówki - dietaW książce Żywienie w chorobach nerek i dróg moczowych Romana Połeć są informacje mówiące o tym, że pomimo tego iż musimy ograniczyć niektóre  składniki w codziennej diecie, należy unikać ostrych przypraw takich jak pieprz, papryka, ponieważ drażnią one błonę śluzową pęcherza. Zaleca się także  dietę wegańską, czyli dużo surówek, a na początek kilka dni postu, wówczas spożywa się tylko 1 kilo świeżej sałaty, owoców czy surowych warzyw. Można  też zamiast tego pić 750 ml naturalnego soku owocowego, warzywnego lub tez ziołowego. Taka dieta jest impulsem dla układu immunologicznego,  wzmacnia go i czyni go zdolnym do zupełnego uleczenia nawet chronicznego zapalenia pęcherza. Można także stosować sodę oczyszczoną. Pół małej łyżeczki  sody oczyszczonej rozpuszczamy w szklance wody i wypijamy. Prowadzi to do zmniejszenia dolegliwości, a także zmniejsza kwasowość moczu.