Objawy: Swędząca wysypka występująca na owłosionej skórze głowy, na twarzy, tułowiu, rzadziej na kończynach. Wykwity skórne trwają od 7 do 10 dni, najpierw w formie grudek, przekształcających się następnie w pęcherzyki i strupki. Pęcherzyki mogą także występować na śluzówce jamy ustnej, spojówce oka i w obrębie narządów rodnych. Bywają bardzo bolesne.
Przy swędzeniu fitoterapeuci zalecają przemywanie wywarem z ziół. Wsypać 30 g suszonego rozmarynu (Rosmarinus officinalis) i nagietka lekarskiego (Calenclula officinalis) do 1 litra wody. Doprowadzić do wrzenia, następnie gotować na wolnym ogniu przez 5 minut. Odcedzić, wyrzucić zioła i pozostawić odwar do przestudzenia. Po kąpieli przyłożyć zwilżoną roztworem myjkę do skóry dziecka. Płyn można stosować przez 3 dni, o ile przechowuje się go w lodówce.
DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
Koniecznie obetnij dziecku paznokcie; możesz też włożyć mu np. skarpety na ręce, żeby nie rozdrapywało krostek na skórze i nie zainfekowało ich wtórnie.
Aby zmniejszyć uczucie pieczenia i swędzenia, do kąpieli dodaj łyżkę otrębów owsianych lub sody oczyszczonej; po kąpieli owiń dziecko lekko wilgotnym, zimnym ręcznikiem i pozwól, żeby cała wilgoć sama się wchłonęła.
Mocno swędzące zmiany smaruj tylko kremami przepisanymi przez lekarza, najlepiej z anestezyną. Nie stosuj difenhydraminy, która uczula dziecko na leki przeciwhistaminowe.
Od 1995 roku istnieje możliwość zaszczepienia dziecka przeciwko ospie wietrznej. Najczęściej szczepi się dzieci, które ukończyły 1. rok życia, oraz kobiety ciężarne i osoby dorosłe, które nie chorowały na ospę wietrzną, ale mogą mieć kontakt z chorymi dziećmi. Decyzję o podaniu dziecku szczepionki powinien podjąć pediatra.
WSKAZÓWKI DLA CIĘŻARNYCH
Jeżeli nie chorowałaś w dzieciństwie na ospę wietrzną, a miałaś kontakt z wirusem już po zajściu w ciążę, powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem. W ciągu 72 godzin, licząc od momentu kontaktu, można podać zastrzyk z immunoglobuliny skierowanej przeciwko wirusowi Varicella zoster, która zmniejszy objawy choroby lub zapobiegnie ich rozwinięciu się. Wprawdzie nawet po podaniu immunoglobuliny wirus może przejść przez pępowinę do płodu, ale istnieje wtedy niewielkie ryzyko zaburzeń rozwojowych i wad wrodzonych u dziecka. Jeżeli poród nastąpił w czasie trwania choroby, nowo narodzone dziecko również powinno otrzymać immunoglobulinę.