Choroby nienowotworowe układu oddechowego można podzielić na 3 grupy: infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, takie jak przeziębienie, zapalenie zatok, zapalenie płuc
i gruźlica; przewlekłe choroby obturacyjne, takie jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc, oraz choroby zawodowe, jak azbestoza i pylica.
Infekcje oddechowe o różnym przebiegu, od łagodnego do bardzo ciężkiego, mogą być spowodowane przez bakterie i wirusy znajdujące się w drogach oddechowych. Zdolność przezwyciężenia choroby zależy od wieku, współistniejących innych chorób i od tego, czy palisz papierosy.
Objawy:
♦ Świsty i trudności w oddychaniu.
♦ Kaszel, często z odkrztuszaniem wydzieliny.
♦ Dreszcze i gorączka.
♦ Osłabienie.
Choroby dróg oddechowych mogą wywoływać:
♦ Przyspieszony oddech i szybkie bicie serca.
♦ Skrócenie oddechu.
♦ Ból w klatce piersiowej.
♦ Lekkie bóle głowy.
♦ Ogólne złe samopoczucie.
♦ Objawy przeziębienia: katar, ból gardła, kichanie.
Przewlekłe choroby obturacyjne płuc są spowodowane wieloma przyczynami. Tak więc napad astmy, której towarzyszą przewlekłe zmiany zapalne, może być wywołanej pyłkiem roślin, innymi alergenami i nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Stałe uszkodzenie miąższu płucnego powoduje rozedmę płuc, występującą u palaczy lub przy niektórych niedoborach enzymatycznych uwarunkowanych genetycznie.
Lekarz z reguły zleca wykonanie badań dodatkowych, pomocnych w diagnostyce chorób układu oddechowego, np. badanie radiologiczne klatki piersiowej, badania obrazowe, tomografię komputerową, analizą plwociny i testy czynnościowe płuc.
Badania inwazyjne czasami są bardzo pomocne w różnicowaniu niewydolności oddechowej. Tak więc badanie gazometryczne krwi tętniczej pozwala na zmierzenie zawartości tlenu i dwutlenku węgla we krwi; biopsja płuca umożliwia pobranie wycinka tkanki do badania mikroskopowego.
Większość infekcji dróg oddechowych mija w ciągu 7-10 dni. Różne metody lecznicze, zarówno konwencjonalne, jak i naturalne, mają na celu ułatwienie oddychania i polepszenie ogólnego samopoczucia.
Jeżeli masz infekcję dróg oddechowych wywołaną przez bakterie, lekarz prawdopodobnie zaleci antybiotyki. W przeziębieniu, zapaleniu zatok i ostrym zapaleniu oskrzeli pozostań w łóżku, pij dużo płynów, nawilżaj powietrze w pokoju, w którym przebywasz, nawilżaczem z fi Itrem powietrza i bierz leki przeciwgorączkowe. Jeżeli palisz papierosy, postaraj się rzucić ten nałóg. W przewlekłych chorobach obturacyjnych, takich jak astma i rozedma płuc, można stosować leki bezpośrednio do oskrzeli w formie inhalacji. Nie ma skutecznego leczenia w chorobach zawodowych, azbestozie czy pylicy, poza unikaniem dalszej ekspozycji na szkodliwe substancje – nawet jeżeli jest to tylko przebywanie w towarzystwie osoby palącej papierosy. Jeżeli sam palisz, koniecznie przestań.