Objawy:
♦ Uczucie napięcia, mrowienia i pieczenia w okolicy narządów płciowych.
♦ Pieczenie i przerwy w trakcie oddawania moczu.
♦ Ból w czasie oddawania moczu i częste uczucie parcia.
♦ Wodniste pęcherzyki na narządach płciowych.
♦ Objawy grypowe.
ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY
Do mnożenia się wirusa opryszczki niezbędny jest aminokwas arginina; natomiast inny aminokwas -lizyna – zapobiega temu. Należy unikać produktów bogatych w argininę, takich jak orzeszki ziemne, orzechy nerkowca i czekolada. Sporo lizyny zawierają: wołowina, baranina, ryby, mleko i sery. Można też zażywać codziennie 500 mg lizyny w postaci kapsułek w celu zapobieżenia nawrotom objawów; gdy tylko spostrzeże się pierwsze oznaki nawrotu, należy zażywać 1000 mg co 4 godziny. Ponadto witamina E może zmniejszyć ból i przyspieszyć gojenie się zmian skórnych.
Jeżówka (Echinacea spp.) i czosnek (Allium sativum) wzmacniają zdolności obronne organizmu przeciw infekcji wirusowej. Wyniki badań sugerują też, że kwas glicyryzynowy, składnik lukrecji (Glycyrrhi-za glabra), dezaktywuje wirusa. Można pić herbaty ziołowe albo zażywać kapsułki, według wskazań lekarza czy fitoterapeuty.
Lekarz medycyny chińskiej przepisze leki dobrane do potrzeb pacjenta. Mogą one zawierać np. goryczkę (Gentiana scabra) i dong quai (Angelica sinensis).
♦ Aby wysuszyć zmiany, zastosuj rozcieńczony sok z cytryny, witaminę E lub olejek z drzewa herbacianego.
♦ Na miejsca pokryte pęcherzykami przyłóż na 10 minut lód, zmniejszy to ból.
♦ Zastosuj pastę cynkową na gojące się zmiany.
♦ Aby złagodzić dolegliwości, możesz zastosować kompres z sody.
♦ W ciepłej wodzie rozpuść 3 łyżki soli, mocz zmiany przez 15 minut, następnie spłucz skórę zimną wodą.
Jeżeli twój partner ma wysiew opryszczki, wstrzymaj się od współżycia nawet z prezerwatywą. Osoba zainfekowana, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, nawet jeżeli nie ma zmian skórnych, podczas nawrotu i tak może zarażać, lepiej więc używać prezerwatywy. Powstrzymaj się od seksu oralnego, jeżeli partner ma opryszczkę na ustach.