Aby uśmierzyć ból i przyspieszyć zdrowienie, należy zwracać uwagę na to, co się jada. Niektórzy dietetycy zalecają oczyszczanie organizmu z toksyn przez 1-3-dniową głodówkę. Należy to jednak zawsze przeprowadzać po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dla pobudzenia nerek i przepłukania organizmu powinno się pijać soki z granatów i żurawiny albo mieszankę soków z selera, pietruszki i ogórka. Należy stosować zrównoważoną dietą i unikać produktów wysokotluszczowych, słonych i przetwarzanych, które mogą uczynić organizm zbyt leniwym do zwalczania zakażenia.
Kowboje nie bez powodu pijali sarsaparylę, czyli korzeń kolcorośli (Smilax officinalis). Roślina ta, którą przyprawiano napój orzeźwiający, uchodziła niegdyś za jedyny lek przeciw kile szerzącej się w domach publicznych Dzikiego Zachodu. Sarsaparylę stosowano też szeroko w całej Europie. Dokumenty handlowe z połowy XIX wieku pokazują, że do Wielkiej Brytanii importowano jej 150 000 funtów rocznie.
W leczeniu kiły niektórzy fitoterapeuci zalecają następującą formułę: wsypać po 2 łyżki stołowe sarsaparyli i korzenia szczawiu (Rumex crispus) do 1 litra wrzątku. Gotować na wolnym ogniu przez 5 minut i dodać 3,5 łyżeczki tymianku. Parzyć pod przykryciem przez godzinę. Wypijać 1-3 filiżanki dziennie. Kobiety mogą stosować ten napar do irygacji.
ZIOŁA CHIŃSKIE
Lekarz medycyny chińskiej przepisze indywidualny zestaw ziół, który pomoże organizmowi usunąć toksyny. W przypadkach kiły korzystnie działają np. chińska naparstnica (Rehmannia glutinosa) oraz dong quai (Angelica sinensis).
DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
♦ Dla złagodzenia bólów związanych z kiłą bierz na przemian gorące i zimne kąpiele.
♦ Stosuj masaże z akupresurą.
♦ Stosuj zrównoważoną dietę, aby wzmocnić układ odpornościowy.
ZAPOBIEGANIE
Jeśli nie pozostajesz na stale w monogamicznym związku seksualnym, używaj zawsze prezerwatywy przy stosunku płciowym.