Kichanie

Nie próbuj nigdy stłumić kichania – możesz spowodować zapalenie ucha środkowego i zatok. W najgorszym wypadku może dojść do pęknięcia błony bębenkowej z powodu zwiększonego ciśnienia w uchu,

♦    Kichanie to odruch wywołany podrażnieniem śluzówki jamy nosowej lub odczuwaniem przeszkody w przewodach nosowych, polegający na gwałtownym wydechu powietrza nosem.
♦    Kichanie samo jest objawem – jednocześnie z innymi objawami, takimi jak świąd w nosie, wyciek z nosa, nos zaczerwieniony lub swędzące, łzawiące oczy i oddychanie ustami – przeziębienia.

W zależności od objawów homeopata może przepisać jeden z następujących leków: Nux vomica, Pulsatilla albo Natrum muriaticum. Skuteczne mogą też być środki otrzymywane z pyłków roślinnych lub innych alergenów. W ostrych atakach kichania przepisuje się czasem Arsenicum album, Sabadil-la, Euphrasia, Allium cepa albo Dulcamara.

Wskazana może być fachowa pomoc alergologa. Alergie pokarmowe zaostrzają niekiedy katar sienny. Warto wyeliminować produkty mleczne, dodatki spożywcze oraz produkty zawierające takie pozostałości chemiczne, jak pestycydy czy hormony steroidowe (często spotykane np. w mięsie). Niektórzy dietetycy zalecają duże dawki witaminy C (3000-6000 mg, zażywane w mniejszych dawkach przez cały dzień) będącej naturalnym środkiem przeciwhistaminowym.
Gorący napar z czerwonej koniczyny (Trifolium pratense) albo pokrzywy (Urtica clioica) ma usuwać objawy alergii i ułatwiać oddychanie, gdyż redukuje stan zapalny.
Najskuteczniejszym sposobem na przewlekłe kichanie jest eliminacja alergenów w domu. Zapoznaj się ze wskazówkami podanymi w haśle katar sienny.