Większość jęczmieni pomimo zaognienia i bolesności samoistnie znika po kilku dniach lub wymaga prostego leczenia. Gradówki również mogą znikać samoistnie, ale często pozostają przez miesiące lub dłużej.
Typowe leczenie jęczmienia polega na stosowaniu ciepłych kompresów na powieki przez 10-15 minut 4 razy dziennie przez kilka dni. Podczas stosowania kompresów oko musi być zamknięte. Kompresy nie tylko łagodzą ból i zapalenie, ale także przyspieszają dojrzewanie jęczmienia. Jeśli jęczmień się tworzy, należy kontynuować ciepłe kompresy, żeby spowodować ewakuację ropy. Nie wolno go wyciskać, powinien pęknąć sam.
Przy nawracających jęczmieniach lekarz może przepisać krople lub maść z antybiotykiem. Należy stosować je na powiekę, zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli zakażenie paciorkowcem dotyczy także skóry, lekarz prawdopodobnie zastosuje antybiotyk doustnie. Gdy typowe leczenie zawiedzie, może być konieczna ingerencja chirurgiczna. W czasie niewielkiego zabiegu usuwa się cystę, która powstała w wyniku wewnętrznego jęczmienia. Przy miejscowym znieczuleniu okulista otwiera cystę i usuwa zawartość. Powieka zwykle goi się szybko. Po zabiegu zakładany jest opatrunek uciskowy, mający na celu uniknięcie krwawienia i obrzęku.
Pomimo że gradówka znika często samoistnie, stosowanie maści steroidowych zwykle przyspiesza ten proces.
Wprawdzie niektóre kuracje naturalne mogą pomóc w usunięciu infekcji powieki albo im zapobiegać, nie wolno jednak nigdy umieszczać żadnych preparatów na samym oku, chyba że zaleci to lekarz. Środki antyseptyczne i inne leki mogą łatwo uszkodzić powierzchnię gałki ocznej. Umieszczając płyny albo okłady na powiece, należy zamknąć oko.
ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY
W przypadku nawracających jęczmieni i gradówek dietetyk może zalecić przyjmowanie preparatów witaminy A i C, które dobrze wpływają na stan zdrowotny skóry. Wskazana może też być tygodniowa dieta oczyszczająca organizm, złożona tylko z surowych owoców i warzyw, jogurtu, herbat ziołowych, soków owocowych i wody mineralnej. Naturoterapeuci uważają, że dieta taka, stosowana regularnie co pewien czas, może zapobiec tworzeniu się jęczmieni.
TERAPIE ZIOŁOWE
Na zredukowanie bólu i stanu zapalnego przy jęczmieniu fitoterapeuci zalecają przygotowane profesjonalnie krople do oczu ze świetlika (Euphrasia officinalis). Mogą też przepisać doustny preparat łopianu (Arctium lappa).
DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
Ciepłe kompresy, przykładane na jęczmień lub gradówkę na 10-15 minut 4 razy dziennie przez kilka dni, przyspieszają wzbieranie jęczmienia i jego pęknięcie. Jako kompres może służyć torebka herbaty- należy ją przykładać na oko kilka razy dziennie na 5 minut.