Impotencja

Jeżeli problemy ze wzwodem są okazjonalne, nie panikuj. Pamiętaj, że osiąganie podniecenia zajmuje więcej czasu w późniejszym wieku i że zależy od okoliczności. Jeżeli impotencja trwa przewlekle, zasięgnij porady lekarza, który zaproponuje ci jakiś sposób leczenia spośród wielu obecnie stosowanych.

Bezpieczną i skuteczną metodą terapii, polecaną przez urologów szczególnie starszym mężczyznom, jest urządzenie z pompką, które ułatwia wzwćd i pomaga w jego utrzymaniu. Dzięki podciśnieniu, które wytwarza urządzenie, ciała jamiste prącia wypełniają się krwią, a specjalny pierścień, umieszczony u nasady penisa, pomaga w utrzymaniu erekcji. Urządzenie powinno być zdjęte po około 30 minutach, aby nie dopuścić do upośledzenia krążenia krwi.

W utrzymaniu erekcji efektywne są iniekcje papaweryny lub prostaglandyn tuż przed stosunkiem. Leki te poprawiają potencję i zwiększają ukrwienie prącia. Podawanie testosteronu u niektórych mężczyzn daje subiektywną poprawę, jednak żaden określony poziom hormonu w surowicy nie gwarantuje uniknięcia impotencji.

Przyjmowanie pentoxyfiliny lub johimbiny na godzinę, dwie przed stosunkiem może być skuteczne w impotencji wywołanej zmianami naczyniowymi. Środki psychostymulujące przynoszą poprawę samopoczucia psychicznego.

Istnieją również metody chirurgicznego udrożnienia naczyń prącia, stosowane od lat 70. ubiegłego wieku. O ile efektywność pierwszych zabiegów była mocno przereklamowana, o tyle obecnie metody uległy unowocześnieniu, przez co skutek terapii jest znacznie lepszy.

Jeżeli zawiodą wszystkie metody, mężczyzna może zdecydować się na wszczepienie do prącia implantu. Najprostsze implanty, wykonane z dość twardego, sprężystego tworzywa, dają stały wzwód, droższe i bardziej skomplikowane wyposażone są w mechanizm z wbudowaną pompką, który umieszcza się pod skórą moszny.

Jeżeli u podłoża impotencji leżą czynniki psychologiczne, należy zweryfikować swoje relacje z partnerką i odszukać źródła stresu w codziennym życiu. Wyszkolony psychoterapeuta pomoże w uświadomieniu sobie przyczyny zahamowań, często mającej początek w dzieciństwie, oraz pozbyciu się poczucia winy i lęku.