Dusznica bolesna – zapobieganie

Wykonywanie ćwiczeń fizycznych przez osoby chorujące na dławicę piersiową stanowi pewien problem. Właściwe ćwiczenia hamują nasilanie się zmian, jeżeli jednak są wykonywane zbyt gorliwie, mogą pogorszyć stan zdrowia, a nawet doprowadzić do zagrożenia życia. Co to znaczy ćwiczyć za dużo? Jeżeli chcesz rozpocząć wykonywanie ćwiczeń fizycznych, powinieneś najpierw poddać się próbie wysiłkowej, która służy do oceny tolerancji wysiłku fizycznego. Test taki trwa około pół godziny. Po przyłożeniu w odpowiednie miejsca na klatce piersiowej elektrod EKG oraz założeniu na ramię mankietu do mierzenia ciśnienia tętniczego pacjent wykonuje wysiłek fizyczny (np. jazda na rowerze stacjonarnym) o stopniowo zwiększanej intensywności. Dzięki monitorowaniu pracy serca, ciśnienia krwi oraz EKG można określić bezpieczne granice intensywności wysiłku, co pozwala na zaplanowanie właściwego programu ćwiczeń.

♦    Jeżeli ataki bólu dławicowego powtarzają się często w nocy, śpij z głową uniesioną na wysokość 7,5-10 cm. Zmniejsza to obciążenie mięśnia sercowego, ponieważ zmniejsza się ilość krwi powracającej żyłami do serca.
♦    Jeżeli leżąc, poczujesz, że zaczyna się ból, usiądź na łóżku z nogami spuszczonymi na podłogę. Jeśli ból trwa nadal, przyjmij lek.
♦    Codziennie zażywanie aspiryny – po uzgodnieniu z lekarzem – może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego lub dusznicy niestabilnej.
♦    Po spożyciu ciężkostrawnego posiłku odpoczywaj co najmniej przez godzinę; wysiłek fizyczny zaraz po jedzeniu może wyzwolić ból.
♦    Rzuć palenie, ponieważ znacznie nasila ono dławicę piersiową.
♦    Nie stosuj doustnych środków antykoncepcyjnych, jeżeli chorujesz na dusznicę bolesną: estrogeny zwiększają ryzyko powstania skrzeplin w naczyniach krwionośnych.

ZAPOBIEGANIE
♦    Stosuj dietę ubogo tłuszczową, niskocholesterolową, która zapobiega rozwojowi zmian miażdżycowych.
♦    Ćwicz! Zapobiega to i nadwadze, i miażdżycy.
♦    Naucz się kontrolować emocje, ale nie tłum ich w sobie. Ludzie, którzy nie panują nad stresem, są bardziej podatni na występowanie dławicy piersiowej.
♦    Jeżeli palisz papierosy – jak najszybciej rzuć palenie.