Dławica piersiowa – leczenie

Preparaty farmakologiczne zmniejszają objawy dławicy piersiowej, jednak najważniejsza jest zmiana diety i stylu życia. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji farmakologicznej należy skonsultować się z lekarzem ze względu na możliwość wystąpienia objawów ubocznych oraz interakcji z innymi lekami, które już przyjmujesz.

Jeżeli występują u ciebie objawy dusznicy bolesnej, lekarz niewątpliwie wytłumaczy ci, jak istotny jest zdrowy tryb życia, polegający na stosowaniu odpowiedniej diety, wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała i zaprzestaniu palenia papierosów.
Większość pacjentów jest również leczona farmakologicznie. Istnieją trzy podstawowe grupy leków: nitraty (azotany), beta-adrenolityki (beta-blokery) oraz antagoniści wapnia. Lekarze często przepisują jednocześnie kilka preparatów. Nitraty, które rozszerzają tętnice wieńcowe i poprawiają ukrwienie mięśnia sercowego, to leki sprawdzone i tanie. Nitrogliceryna jest najczęściej stosowanym lekiem z tej grupy; może być często zażywana i działa szybko, w ciągu paru minut, jednak u połowy pacjentów wywołuje bóle głowy. Beta-adrenolityki zmniejszają pracę serca, obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają zużycie tlenu w mięśniu sercowym. Są stosowane jednocześnie z azotanami. Antagoniści wapnia przeciwdziałają skurczowi tętnic wieńcowych i zmniejszają pracę serca. Pacjenci z niestabilną dusznicą bolesną często otrzymują lek przeciwzakrzepowy, heparynę, w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym, nitratami i beta-blokerami.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie jest skuteczne, należy rozważyć możliwość leczenia chirurgicznego: angioplastyki lub zabiegu ominięcia, czyli tak zwanego pomostowania tętnicy wieńcowej (zwanego popularnie by-passem). Angioplastyka -rozszerzenie tętnicy za pomocą cewnika z balonikiem – jest metodą stosowaną dość często, natomiast operacje pomostowania wykonuje się zazwyczaj w cięższych przypadkach.
Zasadnicze cele żywienia w przypadku dusznicy bolesnej to poprawa dopływu krwi do serca oraz metabolizmu energii w tym narządzie, tak aby potrzebował mniejszej ilości tlenu. Głównym sposobem poprawy ukrwienia jest opanowanie miażdżycy, a najważniejszym krokiem w tym kierunku -spożywanie mniejszych ilości tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Aby poprawić metabolizm energetyczny, należy zadbać o odpowiednią ilość magnezu w diecie lub w postaci uzupełniającego preparatu wielowitaminowego. Można też zapytać lekarza, co sądzi o uzupełnianiu L-karnityny i koenzymu Q10, składników odżywczych poprawiających metabolizm energetyczny, których niedobór występuje często u chorych na serce.
Niektóre zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza tlenek węgla, nasilają dusznicę bolesną. Trzeba więc wystrzegać się dymu tytoniowego i smogu.
Stosując leki przeciw dusznicy bolesnej, należy unikać alkoholu ze względu na możliwość wystąpienia objawów niepożądanych.
Korzystne są tlenowe wysiłki fizyczne o niewielkiej intensywności. Obciążenie należy zwiększać stopniowo, a przy chłodnej pogodzie wykonywać ćwiczenia w pomieszczeniu zamkniętym. Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń trzeba skonsultować się z lekarzem.