CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ

Choroby przenoszone drogą płciową, nazywane kiedyś wenerycznymi, są jednymi z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Jak wskazuje nazwa tej grupy chorób, zakażenie przenosi się drogą kontaktów seksualnych: waginalnych, analnych i oralnych. Jesteś w grupie ryzyka zakażenia, jeżeli masz więcej niż jednego partnera płciowego lub jeżeli nie stosujesz w czasie kontaktów prezerwatyw.
Podwyższone ryzyko zachorowania na niektóre z tych chorób, zwłaszcza AIDS i wirusowe zapalenie wątroby, stwierdza się u też u narkomanów wymieniających się igłami do zastrzyków dożylnych.
Z wyjątkiem AIDS i wirusowego zapalenia wątroby wszystkie są wyleczalne lub zaleczalne, jeżeli odpowiednio szybko podejmie się leczenie. Możesz jednak nie zdawać sobie sprawy, że chorujesz, do czasu aż choroba spowoduje uszkodzenie układu rozrodczego, narządu wzroku, serca lub innych organów. Choroby przenoszone drogą płciową upośledzają działanie układu immunologicznego, przez co łatwiej zapadasz na inne choroby zakaźne, jednym z powikłań u kobiet jest zapalenie przydatków, które powoduje niepłodność, a tak że może zagrażać życiu. Jeżeli w okresie ciąży zakazisz jedną z tych chorób swoje dziecko, może ono umrzeć, może cierpieć na niedowidzenie lub ślepotę, może też u niego nastąpić uszkodzenie innego narządu.

Objawy:

Często zdarza się, że kobiety przeoczą lub zlekceważą objawy zakażenia,

♦    Upławy z pochwy, odbytu lub cewki moczowej, upławy mogą mieć kolor biały, żółty, zielony, mogą też zawierać krwinki czerwone i mieć bardzo silny zapach.

♦    Świąd lub podrażnienie narządów płciowych albo odbytu.

♦    Zaczerwienienie, pęcherze, grudki, owrzodzenie lub brodawki w okolicy narządów płciowych.

♦    Pieczenie podczas oddawania moczu.

♦    Obrzęk węzłów chłonnych w okolicy pachwin.

♦    Krwawienie z pochwy.

♦    U mężczyzn – obrzęk jąder.

♦    Ogólne niedomaganie.

♦    Okresowo nasilający się ból.

Choroby przenoszone drogą płciową mogą mieć podłoże bakteryjne (rzeżączka, chlamydie, kiła) lub wirusowe (AIDS, opryszczka narządów płciowych, kłykciny kończyste, zapalenie wątroby typu B). Przyczyną rzęsistkowicy jest zakażenie pierwotniakowe. Drobnoustroje wywołujące choroby weneryczne można znaleźć w spermie, krwi, wydzielinie z pochwy, czasami w ślinie. Większość z nich przenosi się poprzez kontakty seksualne, ale niektóre, np. opryszczka narządów płciowych i kłykciny, przenoszą się poprzez kontakt z chorą skórą. Wirusowym zapaleniem wątroby można też zarazić się, stosując zainfekowane przez chorą osobę przedmioty osobistego użytku, tj. nożyczki, żyletki.

Jeżeli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Podczas okresowych analiz lub jeżeli coś ci dolega, przeprowadzi on badania na choroby przenoszone drogą płciową, jeżeli testy wypadną pozytywnie, twój partner seksualny także wymaga leczenia. Choroby przenoszone drogą płciową mogą być wykryte poprzez badanie krwi, moczu, badanie wydzieliny z cewki moczowej lub wydzieliny z odbytu.

LECZENIE

Chorób tych nigdy nie lecz sam. Musisz się skontaktować z lekarzem.

MEDYCYNA KONWENCJONALNA

Choroby bakteryjne leczy się antybiotykami. Wirusowych chorób przenoszonych drogą płciową nie można całkiem wyleczyć, ale można znacznie zmniejszyć nasilenie dolegliwosci. Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby chroni jedynie przed zakażeniem.

ZAPOBIEGANIE

♦    Unikaj kontaktów seksualnych z osobami, które mają podejrzane upławy z narządów rodnych.

♦    Stosuj prezerwatywy i środki poślizgowe zawierające składniki rozpuszczalne w wodzie. Pamiętaj, że prezerwatywa nie zawsze jest skuteczną ochroną przed zakażeniem.

♦    Unikaj wymieniania się ręcznikami i bielizną.

♦    Myj się zawsze przed stosunkiem i po nim.

♦    Zaszczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.