Skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa, zniekształca obręcz barkową i miedniczną wskutek zmiany normalnego ułożenia kręgów (z lewej). Jeden bark zostaje uniesiony, drugi – mocniej uwydatniony. Przy pochyleniu do przodu na plecach pojawia się garb po stronie dotkniętej schorzeniem.
Skoliozę – nieprawidłowe skrzywienie boczne kręgosłupa – stwierdza się wtedy, gdy patrząc od tyłu na osobę stojącą, dostrzega się, że:
♦ Całe ciało wydaje się przechylone w jedną stronę.
♦ Barki są nierówne, jedna łopatka wystaje.
♦ Jedna noga wydaje się dłuższa.
♦ Pośladki nie są na jednakowej wysokości lub wydają się przesunięte na prawą lub na lewą stronę.
♦ Przy pochylaniu się do przodu na plecach występuje garb.
♦ Żebra są od przodu bardziej wystające, a przestrzenie międzyżebrowe po jednej stronie są szersze.
ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦ Zauważysz któryś z wymienionych wyżej objawów. Bądź szczególnie czujny, jeśli ktoś w rodzinie miał skoliozę. Skrzywienie może z biegiem czasu się powiększać. Aby powstrzymać zmiany, musi być poddane ocenie i leczeniu przez lekarza.
Jedyne sprawdzone metody leczenia skoliozy zapewnia medycyna konwencjonalna.
W leczeniu skoliozy podstawowe znaczenie ma konsekwentne długotrwałe stosowanie się do wskazań lekarskich. Pacjent musi sumiennie ćwiczyć, a w razie stosowania gorsetu musi go nosić ściśle według zaleceń. Zazwyczaj gorset zakłada się na 23 godziny w ciągu doby i zdejmuje tylko do kąpieli i fizykoterapii. Są to wymagania szczególnie uciążliwe dla dzieci. Aby ułatwić im noszenie gorsetu, wypróbuj następujące sposoby postępowania:
♦ Zaangażuj rodzinę, przyjaciół i nauczycieli do udzielania dziecku wsparcia emocjonalnego.
♦ Postaraj się o pomoc lekarza ortopedy i fizykoterapeuty w ułożeniu odpowiedniego programu ćwiczeń. Zachęcaj dziecko do biegania, szybkiego spaceru i tańca – które można uprawiać, nosząc gorset. Ćwiczenia nie skorygują skrzywienia, ale przyczynią się do poprawy stanu ogólnego dziecka i rozwoju oraz wzmocnienia mięśni.
♦ Zwracaj pilną uwagę na objawy wyprzenia i pęknięć skóry. Wkładaj dziecku pod gorset miękki podkoszulek i nacieraj skórę spirytusem dla wzmocnienia jej w miejscach kontaktu z gorsetem.