RWA KULSZOWA

Nerwy kulszowe, biegnące od kości krzyżowej aż do palców stopy, przewodzą przy podrażnieniu bodźce czuciowe, w tym także ból. Stały ucisk na nerw, wywierany np. przez wypadnięty krążek międzykręgowy lub przez płód w macicy, może przesyłać sygnały bólowe odczuwane wzdłuż całego nerwu, a intensywność bólu może wahać się od nieznacznego do nieznośnego.

OBJAWY
Ból promieniujący przez pośladek wzdłuż tylnej strony uda i podudzia często aż do stopy. Ból może być ostry lub tępy, strzelający lub piekący, przerywany lub ciągły. Zwykle występuje po jednej stronie ciała. Ból nasila się przy kaszlu, kichaniu, skłonie tułowia lub podnoszeniu ciężaru. Niekiedy w okolicy dotkniętej bólem występuje drętwienie i osłabienie siły mięśniowej.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI
Ból jest bardzo silny i nie pomagają leki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty; lekarz może zastosować silniejsze leki i inne rodzaje terapii.
Ból utrzymuje się dłużej niż 3-4 dni i towarzyszy mu osłabienie nogi lub stopy; może to być poważnym objawem neurologicznym.

Korzystnie mogą działać duże dawki wapnia (1000 mg) i magnezu (400 mg) przed snem oraz witamina C (500 mg). Czasem pomaga też zażywanie przez tydzień (nie dłużej) 50 mg witaminy B6 – 3 razy dziennie. Dalszych wskazówek dotyczących uzupełniania diety udzieli dietetyk.

Na przesunięte krążki międzykręgowe dobrze może wpłynąć masaż i nastawiania tkanki miękkiej, jakie osteopata stosuje, by usunąć ucisk nerwu kulszowego. Z osteopatą należy się skonsultować, kiedy rwa kulszowa wiąże się z naciągnięciem albo uszkodzeniem mięśnia i pogłębia się po ćwiczeniach fizycznych, ale nie ustępuje po odpoczynku.

TERAPIE ZIOŁOWE
Napar z kory wierzby białej {Salix alba) albo wiązówki błotnej (Filipendula ulmaria) może uśmierzyć ból stawów; przy skurczach mięśniowych warto spróbować pluskwicy graniastej {Cimicifuga racemosa).

ZAPOBIEGANIE
♦    Spij na twardym materacu na plecach lub na boku z podkurczonymi kolanami; unikaj spania na brzuchu. Tylko podczas napadu ostrego bólu śpij z poduszką włożoną pod lub między kolana.
♦    Przystosuj wysokość krzesła, tak aby stopy spoczywały płasko na podłodze, a kolana znajdowały się nieco wyżej niż pośladki; staraj się przy siedzeniu opierać obie stopy płasko na podłodze i nie zakładać nogi na nogę.
♦    Postaraj się, aby krzesło, na którym zwykle siedzisz, miało twarde oparcie i mocno do niego przyciskaj wyprostowane plecy.