RUMIEŃ PIELUSZKOWY

OBJAWY
♦    Zaczerwienienie skóry w miejscu przylegania pieluszki – w okolicy narządów płciowych, na pośladkach i udach, ale nie na brzuchu.
♦    Skóra napięta, silnie zaczerwieniona.
♦    Zapach amoniaku.
♦    U chłopców zapalenie prącia.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦    Nie widzisz poprawy po 4-dniowym leczeniu domowymi sposobami lub zauważasz w buzi dziecka białe plamki, które po wytarciu są widoczne jako jasnoczerwone nadżerki; dziecko może mieć grzybicze zakażenie drożdżakami, zwane kandydozą lub pleśniawkami.
♦    Rumień jest łuszczący o zabarwieniu żółtawym, występuje nie tylko w miejscu przylegania pieluszki, ale i w innych częściach ciała, za małżowiną uszną, pod pachą; dziecko może mieć łojotokowe zapalenie skóry.
♦    Rumień pieluszkowy nie przechodzi w ciągu paru dni, zmiany pogarszają się; dziecko może mieć zakażenie gronkowcowe lub miejscową reakcję na mydło albo detergenty występujące w proszku do prania.
♦    Okolica rumienia pokryta jest pęcherzykami, krostami i strupami; dziecko może mieć liszajec, zakaźne zapalenie skóry, które leczy się antybiotykami.
♦    Prącie jest obrzęknięte i czerwone, nie można ściągnąć napletka, pod którym pojawia się zielonkawa wydzielina; jest to bolesne zakażenie zwane balanitis, leczone antybiotykami.

Jeżeli uszkodzona skóra niemowlęcia zostanie posypana pudrem lub talkiem, może wystąpić reakcja zapalna zwana ziarninowaniem. Cząstki pudru lub talku wdychane z powietrzem mogą uszkodzić płuca. Dlatego też pediatrzy zalecają pielęgnowanie skóry niemowlęcia kremem lub produktami zawierającymi krochmal zbożowy, ponieważ cząstki tych substancji są cięższe niż puder. Nie używaj jednak krochmalu, jeżeli dziecko ma zakażenie drożdżakami, ponieważ ułatwia on rozwój tych drobnoustrojów.

Środki naturalne mogą bardzo skutecznie leczyć rumień i zapobiegać mu. Jeśli jednak schorzenie nie ustąpi w ciągu paru dni, trzeba zgłosić się do lekarza.

Krem z nagietka lekarskiego (Calendula officinalis) może uśmierzyć zapalenie pieluszkowe. Fitotera-peuci zalecają też maść, którą można sporządzić w domu z następujących składników:
♦    po 1 łyżce stołowej suszonych liści gwiazdnicy pospolitej (Stellaria media), sproszkowanego korzenia prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis) oraz sproszkowanego korzenia żywokostu (Symphytum officinale);

♦    1/8 łyżeczki sproszkowanego korzenia gorzknika kanadyjskiego (Hyclrastis canadensis);
♦    1/4 litra oleju ze słodkich migdałów;
♦    60 ml pszczelego wosku.

Zioła i olej należy ogrzewać przez 5-10 minut w żeliwnym rondelku, uważając, by nie przypalić. Potem dodać wosk pszczeli i poczekać, aż się stopi. Przecedzić mieszankę przez płótno do słoika ze szczelną nakrętką. Wstawić do lodówki, aby się zestaliła. Maścią tą należy smarować pupę dziecka przy każdej zmianie pieluszki. Zapalenie powinno zacząć ustępować po 3-4 zabiegach. Po 2 miesiącach maść należy wyrzucić.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
♦    Przy pierwszych objawach zaczerwienienia skóry często podmywaj pupę dziecka ciepłą wodą i dokładnie wycieraj. Regularnie smaruj skórę niemowlęcia kremem antyseptycznym i kremem ochronnym zawierającym cynk.
♦    Przewijaj dziecko tak często, jak często robi siusiu. Gdy tylko można, pozwalaj dziecku leżeć bez pieluszki z gołą pupą.
♦    Używaj pieluszek przepuszczających mocz, które zapobiegają przyleganiu mokrego materiału do skóry niemowlęcia.
♦    Do momentu zniknięcia rumienia nie używaj plastikowych majtek, które nie przepuszczają powietrza.

ZAPOBIEGANIE
Nie możesz zapobiec tworzeniu się rumienia pieluszkowego, ale możesz skrócić czas trwania dolegliwości, dbając o higienę dziecka. Często myj pupę niemowlęcia i przewijaj je, gdy tylko zrobi siusiu lub kupkę. Pieluszki tetrowe pierz w gorącej wodzie i płucz bardzo dokładnie, ażeby nie zostały w nich detergenty, mogące wywołać reakcję alergiczną. Najlepszą metodą zapobiegania rumieniowi jest pozostawianie dziecka od czasu do czasu z gołą pupą, bez pieluszki.