Preparaty ziołowe
Tabletki i kapsułki
Przygotowywane są z całego zioła lub wyciągu o dużej zawartości substancji czynnych. Składniki zostają zmielone na proszek, który jest formowany na kształt tabletki lub zamykany w kapsułce, co pozwala uniknąć nieprzyjemnego smaku.
Niektóre z ziół są dostępne w formie tabletek powlekanych, które w nienaruszonym stanie pokonują żołądek i są uwalniane dopiero w jelicie cienkim. Zmniejsza to ryzyko niestrawności, a ponadto niektóre substancje łatwiej przenikają do krwiobiegu właśnie z jelita cienkiego.
Nalewki
Zalewając roślinę lub jej części alkoholem o określonym stężeniu otrzymujemy nalewkę. Alkohol wytrawia substancje czynne roślin. Z otrzymanej nalewki odlewamy cały bądź część alkoholu.
Istnieją także bezalkoholowe preparaty, które otrzymujemy przy użyciu gliceryny. Nalewki należy stosować kilka razy dziennie w niewielkich dawkach dodawanych do wody lub soku.
Herbatki, napary, odwary
Mają o wiele mniejsze stężenie substancji czynnych niż nalewki. Przygotowuje się je ze świeżych, bądź suszonych ziół.
Napary najczęściej zalewamy wrzątkiem.
Odwar otrzymamy poprzez gotowanie twardych części rośliny (kory, łodygi) przez ok. pół godziny na małym ogniu. Te płynne preparaty powinny być spożyte w miarę jak najszybciej po przygotowaniu, ponieważ bardzo szybko tracą swoje właściwości. Nawet przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce zachowują swoje właściwości częściowo przez ok. 3 dni.
Olejki lotne
Uzyskiwane poprzez destylację. Przed zastosowaniem na skórę są najczęściej mieszane z neutralnymi olejkami (np. migdałowym). Stężone olejki lotne nie powinny być stosowane wewnętrznie, z wyjątkiem olejku miętowego. W razie nieświeżego oddechu stosujemy kilka jego kropel na język. Olejek miętowy ma także zastosowanie w leczeniu układu pokarmowego. Wtedy podawany jest w formie kapsułek z tym olejkiem w środku.
Żele, maści, kremy
Żele i maści zawierają substancje czynne pochodzenia roślinnego. Mogą być stosowane zewnętrznie na podrażnienia skóry pokrzywką, ukąszeniem owadów, łagodząc je. Przyspieszają też gojenie się ran i stłuczeń.
Kremy to z reguły emulsje z wody i oleju, z dodatkiem substancji leczniczych. Są częściowo wchłaniane przez skórę. Mogą być stosowane do jej nawilżania, oczyszczania i łagodzenia podrażnień.