Pierwsza wyprawka dla dziecka
Przed narodzeniem dziecka warto zawczasu zadbać o niezbędne akcesoria i przedmioty. Było już o urządzaniu pokoju dla dziecka, więc teraz będzie kilka porad jak przygotować pierwszą wyprawkę dla dziecka i mamy.
Na zakupy do kompletowania wyprawki dla dziecka dobrze wybrać się na jakiś czas przed porodem, kiedy matka ma jeszcze siły by chodzić, czyli zanim urośnie jej duży brzuch i póki nie zaczynają szybko boleć i puchnąć jej nogi. Nie dajmy się zwariować reklamom, nie wszystko co jest polecane jest koniecznie potrzebne. Wiele z rzeczy kusi, cieszą oko i chciałoby się je mieć, ale większość z nich to zbędny wydatek. Zwłaszcza ubranka dziecięce, chętnie kupowane przez mamy w dużych ilościach, z których dziecko bardzo szybko wyrośnie i szybko pójdą w odstawkę, a ubranka niestety nie są tanie, więc będzie to trochę przykre dla kieszeni rodziców. Najważniejszymi kryteriami jakimi należy się kierować to praktyczność i bezpieczeństwo dla dziecka.
Oczywiście nie oznacza to, że wystarczą dwa śpioszki. Powinno być tyle ubranek, aby można było w co przebrać dziecko, kiedy się pobrudzi, a także na każdą pogodę. Oto przykładowa lista niemowlęcej garderoby: body z krótkim rękawkiem, body z długim rękawkiem, kaftaniki, koszulek, śpioszki, bluzy i sweterki, spodenki, czapeczki wiązane pod szyją, na lato lekkie kapelusiki z daszkiem lub czapeczki, kombinezon letni i na zimę, rękawiczki, szaliczki, ręcznik z kapturem, Jeśli chodzi o ilość to wystarczą ok. 4-6 sztuk każdego ubranka. Nie za dużo, a w sam raz by matka miała w co ubrać dziecko.
Kolejno wybiera się przybory i akcesoria do pielęgnacji. Dziecko, mimo że potrzebuje troski i szczególnej pielęgnacji, nie potrzebuje dużej ilości kosmetyków. Jego skóra musi jeszcze sama wytworzyć sobie pełną, ochronną florę bakteryjną, dlatego nie należy przesadzać z kosmetykami. Dobrze jest mieć płyn do kąpieli, który usuwa zarazki oraz chroni i nawilża skórę. Niektóre działają tak, że nie potrzebne są później oliwki, nie znaczy to, że trzeba z niej zrezygnować. Do smarowania pupy przyda się krem nawilżający. Na powstałe podrażnienia i otarcia są specjalne maści łagodzące, ale by nie powodowały uczuleń i kolejnych podrażnień musi być ona przeznaczona specjalnie dla skóry dzieci, najlepiej z apteki. Do pełnego zestawu brakuje chusteczek nawilżających, pieluszki i wyprawka dla bobasa jest już pełna. Po pewnym czasie można już wprowadzić szampon dla niemowląt.