Kiedy należy zwrócić się z dzieckiem do specjalisty
Opieka i wychowywanie dziecka nie należy do najłatwiejszych, czasem może się wydawać, że wszystko wymyka się spod kontroli i na nic nie ma wpływu. Niektóre matki czują się bezsilne i czasem nie wiedzą co zrobić. Przykre, ale jest to normalne. Dzieci czasem potrzebują bardziej wyspecjalizowanej pomocy. Nie trzeba bać się specjalistów, gdyż nie zawsze oznacza to coś złego i strasznego, a bardzo często może pomóc i dostarczyć informacji. Tylko kiedy trzeba iść z dzieckiem do specjalisty?
Płacz, marudzenie, gorączka, brak apetytu, kaszel, drobne stłuczenie – jest wiele powodów, które niepokoją, zwłaszcza młodych, niedoświadczonych rodziców. Trudno podjąć decyzję o odwiedzeniu gabinetu lekarskiego. O ile dziecko może powiedzieć, co mu dokładnie dolega o tyle z niemowlakiem jest to niemożliwe. Oczywiście, niektóre symptomy są widoczne na pierwszy rzut oka, niektóre należy zaobserwować, ale zawsze jest pytanie, czy można to wyleczyć domowym sposobem, czy potrzebny jest specjalista. Dlaczego trzeba zwrócić na poszczególne symptomy, by zdecydować kiedy taka wizyta jest wskazana.
Kaszel u dzieci: nieustający kaszel jest z pewnością złym objawem. Możliwe, że jest to wirus lub bakteria. Jeżeli podczas jedzenia dziecko zacznie mocno kaszleć oznacza to zachłyśnięcie i wtedy niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.
Gorączka u dzieci: dzieci mają wyższą temperaturę niż dorośli i często się zmienia, jednak jeżeli gorączka przekracza 38,5 stopnia i nie ustępuję jest to objaw choroby, którą musi sprawdzić pediatra.
Chrypa i kłopoty z oddychaniem: jeżeli rodzice usłyszą chrypkę u dziecka, oznacza to najprawdopodobniej zapalenie krtani. Z kolei problemy z oddychaniem można zaobserwować kiedy dziecko śpi: jeżeli oddech jest urywany, chrapliwy lub po prostu ciężko oddycha, trzeba odwiedzić z dzieckiem przychodnie. Może to być choroba płuc.
Wysypka i ukąszenia u dzieci: jeżeli na skórze dziecka widoczna jest wysypka lub ukąszenie należy je posmarować maścią i podać wapno, a następnie obserwować. Powinna zniknąć na drugi dzień, ale jeśli nie, lub co gorsze powiększy się, powinien to obejrzeć alergolog.
Kolka u dziecka: kolka objawia się płaczem i wzdętym brzuszkiem. Jest wiele domowych sposobów zaleczenia jej, jeśli nie ustąpi warto rozważyć konsultacje z lekarzem.
Za niska waga u dziecka: dzieci szybko rosną i przybierają na wadze. Jeżeli waga stoi lub spada trzeba zdecydować się odwiedzić gabinet lekarski.
Inne objawy, z którymi nie wolno zwlekać z lekarzem: wymioty, biegunka, krwawe stolce, poparzenie, upadki z wysokości, sinienie, duszności, opuchlizna, drgawki, mdlenie, oczopląs, zatrucie.
Czasami strach i obawa o dziecko nie pozwalają myśleć i na spokojnie podjąć decyzji. W takich sytuacjach zawsze lepiej udać się do lekarza. W sytuacji gdy chodzi o zdrowie dziecka lepiej upewnić się co do jego stanu, wcześniej zapobiegać niż pozostawiać to na ostatni moment.