Jak odczytywać informacje zawarte na opakowaniach i w ulotkach preparatów wspomagających

OPAKOWANIE

Teksty umieszczane na opakowaniach preparatów leczniczych i wspomagających mogą ułatwić nam wybór właściwego produktu. Przepisy zabraniają producentom umieszczania na opakowaniach informacji wprowadzających konsumentów w błąd. Mimo to, napotykamy najróżniejsze sformułowania i opisy działania zamieszczane zarówno na opakowaniach, jak także w ulotkach.

W Europie i USA większość preparatów wspomagających jest sprzedawana jako żywność. W związku z tym możność przypisania im pewnych działań leczniczych jest ograniczona, gdyż dopuszczona jest ograniczona liczba określeń związanych z utrzymaniem dobrego stanu zdrowia oraz, że produkt może zapobiegać niektórym schorzeniom lub posiada właściwości lecznicze.

ULOTKA

Skład

Lista wszystkich składników preparatu: wypełniaczy, substancji powlekających, konserwujących, poprawiających smak i zapach oraz innych substancji czynnych i nieczynnych (bardzo często w jęz. łacińskim)

Wskazania

Tutaj wymienione są dolegliwości, które preparat pomaga wyleczyć

Przeciwwskazania

W tym „dziale” zwraca się uwagę na stany (karmienie piersią, ciąża) i/ lub choroby (choroba wrzodowa, reakcja alergiczna na jeden ze składników), przy których nie powinno się zażywać preparatu, bądź zażywać po konsultacji z lekarzem.

Dawkowanie

Wskazówki dotyczące zalecanych przez producenta dawek dla osób w różnym wieku oraz sposobu zażywania preparatu (np. doustnie, popijając dużą ilością wody)

Interakcje

Informacje w jaki sposób preparat może wpływać na wchłanianie lub działanie innych leków zażywanych równolegle z nim.

Termin ważności

Data, do której właściwie przechowywany preparat zachowuje wszystkie swoje właściwości. Niekiedy podawany jest termin produkcji i informacja, że produkt jest ważny np. 24 miesiące od tej daty.

Przechowywanie

W jakich warunkach przechowywać preparat, by jak najdłużej zachował swoje właściwości. Najczęstsze zalecenie to „Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu”, co oznacza, że należy preparat chronić przed wilgocią i zbyt wysoką temperaturą, gdyż w takich warunkach może się zwyczajnie rozpuścić.

Chronić przed dziećmi

Tutaj zbyt wiele wyjaśniać nie trzeba. Nawet niewielka dawka niektórych preparatów może być dla dzieci bardzo szkodliwa.

Producent

Tutaj podana jest nazwa i adres wytwórcy i/ lub dystrybutora, a także telefon informacyjny.

Ostrzeżenia

Jeżeli preparat ma wpływ na zdolność koncentracji nie należy w czasie stosowania go prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać żadnych maszyn.

Świadectwo rejestracji MZIOS lub świadectwo dopuszczenia do obrotu

Każdy preparat powinien zawierać przynajmniej jedno z tych dwóch świadectw, gdyż świadczą one o jego pozytywnym wpływie na nasz organizm.