Gdy się przeziębisz

Jeżeli nie udało ci się zapobiec infekcji i pojawiła się podwyższona temperatura. osłabienie, katar, kaszel i ból gardła. koniecznie połóż się do łóżka. Dzięki temu nie tylko szybciej powrócisz do zdrowia, ale co ważne, unikniesz powikłań. ..Przechodzenie” przeziębienia może się zakończyć zapaleniem oskrzeli, zatok czy ucha. Dopóki nie poczujesz się lepiej, jedz lekko-strawne. niezbyt obfite posiłki i dużo pij. Napoje powinny być ciepłe, ale nie gorące, by nie podrażniały gardła. Oto jak możesz złagodzić dokuczliwe objawy przeziębienia:

Gorączka dopóki nie przekracza 38.5 st. C. nie trzeba jej zbijać – podwyższona temperatura jest oznaką, że organizm się broni. Jeżeli jednak gorączka jest wyższa, osłabia organizn:. By ją obniżyć, przyłóż na czoło kostki lodu zawinięte w woreczek foliowy.
Podobny efekt osiągniesz, ochładzając łydki zamoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Małe dzieci można zanurzyć na kilka minut w wodzie 0 temperaturze 37 st. C;

Ból gardła – co 2-3 godziny płucz gardło naparem ziołowym lub solą (najlepiej gruboziarnistą). Możesz też przyłożyć na gardło liść kapusty i owinąć szalikiem;

Kaszel- posmaruj klatkę piersiową maścią zawierającą mentol lub kamforę. Samodzielnie możesz zrobić syrop z cebuli;

Katar- ulgę przyniosą ziołowe inhalacje. W pokoju, w którym przebywasz, staraj się utrzymywać niezbyt wysoką temperaturę (17-22 st.C), nawilżaj powietrze (np. połóż mokry ręcznik na kaloryfer)  często otwieraj okna.