Borówka czarna

Borówka czarna (Vaccinum myrtillus; Jagoda)

Właściwości:

– Pomaga utrzymać dobry wzrok, poprawia widzenie w ciemnościach, łagodzi reakcje na ostre światło

– Pomaga w wielu chorobach oczu, m. in. Retynopatii cukrzycowej, zaćmie, zwyrodnieniu plamki żółtej.

– Łagodzi żylaki i hemoroidy, szczególnie u kobiet w ciąży

Dostępne postaci:

– Kapsułki

– Nalewka

– Suszone zioło

– Herbata

– Tabletki

– Żel

– Świeże owoce

Co to takiego?

Owoce jagód są znane i lubiane przez ludzi już od czasów prehistorycznych, choć wzmianki o ich leczniczych właściwościach pochodzą dopiero z XVI w. Wówczas ich suszone owoce i liście zalecano na szkorbut (niedobór wit.C, infekcje dróg moczowych i kamicę nerkową. Podczas II Wojny Światowej piloci RAF-u odkryli, że po spożyciu dżemu jagodowego lepiej widzą w ciemności. Borówka czarna to krzewinka z rodziny wrzosowatych, która rośnie na bagnach i w lasach Europy północnej, w zachodniej Azji i północnoamerykańskich Górach Skalistych. Jej głównym leczniczym składnikiem są flawonoidy (antocyjanozydy).

Jakie ma działanie?

Antocyjanozydy, które borówka posiada w dużych ilościach to silne przeciwutleniacze zapobiegające uszkodzeniom komórek organizmu przez wolne rodniki.

Wyciągi z jagody to najważniejszy środek zielarski pomagający zachować dobry wzrok i leczący choroby oczu (np. Ślepoty nocnej, osłabienia wzroku przez światło dzienne). Pomaga przystosować się siatkówce do ciemności i światła. Wzmacnia naczynia włosowate, dzięki czemu krew ma lepszy dopływ do oczu, co zapobiega i leczy zwyrodnienia siatkówki. Borówka jest stosowana także w chorobach oczu u osób starszych, głównie w zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej. Ponadto wzmacnia kolagen, który jest podstawą tkanki łącznej.

Wyciągi z jagody mogą pomagać także osobom, które cierpią na złe krążenie w kończynach. Są zalecane przy żylakach i hemoroidach oraz dla osób posiadających cerę naczynkową. Badania wykazały także, że borówka poprawia wzrok u krótkowidzów, dolegliwości miesiączkowe (antocyjanozydy zmniejszają napięcie mięśni gładkich), może również pomóc przy wrzodach układu pokarmowego.

Skutki uboczne:

– Brak

Dawkowanie:

40 do 160 mg wyciągu z borówki czarnej 2- 3 razy dziennie. W przypadku długotrwałej terapii bądź w zwyrodnieniu plamki żółtej zaleca się mniejsze dawki. Dawki do 320 mg dziennie powinny zażywać osoby z cukrzycą.

Sposób użycia:

Na czczo, podczas jedzenia, po jedzeniu- nie ma znaczenia. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych, nieznane są niepożądane interakcje z innymi lekami i preparatami.

Jak kupować?

Należy wybierać preparaty o zawartości 25% antocyjanozydów. Daje to gwarancję przyjmowania takich samych ilości substancji czynnych w każdej dawce.

Ciekawostki:

– Wyciągi z jagód zawierają 100 do 250 razy więcej antocyjanozydów niż ich świeże owoce.

– Polecana w chorobach oczu

– Herbatka: 2 łyżki suszonych owoców zalewamy szklanką wrzątku. Odczekać 10 min i odcedzić. Możemy ją pić w biegunkach lub płukać gardło w stanach zapalnych. Pić do 3 szklanek dziennie.