Wybór metody rozjaśniania zębów zależ) po części od tego. co spowodowało ich przebarwienie.
Pasty wybielające
Tego rodzaju pasty usuwają osad powstały wskutek spożywania silnie barwiących produktów czy palenia tytoniu. Tak naprawdę nie wybielają one zębów, lecz przywracają im ich naturalną barwę. Pamiętaj! Pasty wybielające można stosować tylko raz dziennie i okresowo, by nie doszło do starcia szkliwa i nadwrażliwości zębów.
Zabieg piaskowania
Przebarwienia wywołane pokarmami, płynami czy paleniem tytoniu można również usunąć w gabinecie dentystycznym poprzez piaskowanie. Podczas tego zabiegu dentysta kieruje na powierzchnię zębów silny strumień wody pod ciśnieniem. połączonej z tzw. piaskiem, w którego skład wchodzi soda. substancja ścierna (w postaci krzemionki) i dodatki smakowe. Po piaskowaniu zęby pokrywa się lakierem fluorowym.
Pamiętaj! Piaskowania nie powinno się powtarzać częściej niż co pół roku.
Wybielanie zębów
Przy przebarwieniach wywołanych np. urazem czy zażywaniem leków- popraw ę może przynieść zabieg wybielania. Najbardziej rozpowszechniona jest tzw. metoda nakładkowa. Pozwala ona na rozjaśnienie zębów żywych o 2-3 odcienie.
Zabieg można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym lub w domu. Do wybielania stosuje się najczęściej nadtlenek mocznika i rozcieńczony nadtlenek wodoru. Na początku stomatolog przygotowuje specjalne nakładki z folii, które później wypełnia się żelem wybielającym i zakłada na zęby.
W gabinecie dentystycznym używa się silniejszego środka, dlatego wystarczy jeden zabieg. Żel przeznaczony do użytku domowego jest nieco słabszy. Nakładki zakłada się tylko na czas snu. Pierwsze efekty są widoczne po kilku dniach, jednak zabieg należy powtarzać przez 7-14 nocy.
Pamiętaj! Przed wybielaniem trzeba oczyścić zęby z osadu i kamienia nazębnego oraz usunąć próchnicę. Warto pamiętać, że plomby nie są podatne na wybielanie. Jeżeli ich odcień był wcześniej dobrany do koloru zęba. po udanym zabiegu może być konieczna wymiana wypełnień. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że wybielane tą metodą zęby mogą się stać bardziej podatne na złamanie.