Antykoncepcja po ciąży

para1Wybór metody antykoncepcji zależy po części od tego, czy kobieta karmi piersią.

Urodziłaś niedawno dziecko i nie planujesz w najbliższym czasie powiększenia rodziny? Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed kolejną ciążą.

Kiedy możesz zajść w kolejną ciążę
Kobiety które nie karmią piersią. zwykle zaczynają miesiączkować po 8-12 tygodniach. Od tego momentu powraca płodność. U matek karmiących piersią miesiączka pojawia się po 4-6 miesiącach. a nawet później. Wbrew temu. co sądzi wiele kobiet, brak miesiączki me oznacza, że młoda matka nie może zajść w ciążę. Teoretycznie prolaktyna (hormon odpowiedzialny za laktację) hamuje jąjeczkowanie. jednak jej działanie może zostać osłabione przez wiele czynników np. zaburzenia hormonalne. sposób odżywiania.

Tabletki antykoncepcyjne
Jeżeli kobieta nie karmi piersią, nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania doustnej antykoncepcji. Rodzaj tabletek dobiera indywidualnie ginekolog. Matki, które karmią piersią, nie powinny zażywać klasycznych pigułek. Znajdujące się w nich estrogeny  mogłyby zahamować laktację. W okresie karmienia zaleca się stosowanie mimpigułki zawierającej progestagen (w Polsce dostępne pod nazwą cerazette). Hormon ten nie ma wpływu na wydzielanie mleka i me szkodzi niemowlęciu. Minipigułki przepisuje się zwykle po 2-3 miesiącach po porodzie. Przyjmuje się bez przerw, dlatego nie występują comiesięczne krwawienia. By minipigułki były skuteczne, należy ściśle przestrzegać godziny ich przyjmowania.

Wkładka wewnątrzmaciczna
Kobiety nieplanujące już więcej dzieci, mogą wybrać wkładkę wewnątrzmaciczną. O tym. kiedy ją założyć, decyduje ginekolog. Gdy nie ma żadnych powikłań poporodowych, zwykle zakłada się wkładkę, gdy wracają miesiączki. a jeśli kobieta karmi piersią. ok. 3 miesiące po porodzie.

Tradycyjne prezerwatywy

Choć nie dają takiej pewności jak nowoczesne metody, prawidłowo stosowane mogą być bardzo skuteczne. Ich zaletą jest to. że chronią też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.