Urządzanie pokoju dla dziecka
Urządzanie pokoju dla dziecka to niewątpliwie jedno z najprzyjemniejszych przygotowań, jakie podejmują rodzice przed pojawieniem się dziecka, szczególnie dla przyszłych mam. Nie jest to jednak takie proste i szybkie, każdy wybór, każda decyzja powinny być dobrze przemyślane, ponieważ oprócz ładnego wyglądu, pokój powinien być praktyczny, funkcjonalny a przede wszystkim – bezpieczny. Należy zwracać uwagę na szczegóły, gdyż nigdy nie wiadomo, na co malec może się narazić. Dla dziecka, właściwie wszystko może być niebezpieczne.
Po pierwsze: ściany – powinny być pomalowane farbą antyalergiczną z odpowiednimi atestami, by toksyny nie miały wpływu na dziecko. Jeżeli zaś w pokoju położona jest tapeta, powinna ściśle przylegać, bez żadnych zagięć, marszczeń ani zadrapań – dziecko może to chwycić, rozdrapać i zjeść. Dzieci wszystko chwytają w swoje małe rączki a potem do buzi.
Kolejno: meble. Nie musi ich być dużo, malec nie potrzebuje wiele miejsca na swoje rzeczy, ale potrzebuje przestrzeni na podłodze. Kiedy zaczyna raczkować lub stawiać pierwsze kroki, lepiej by miało na to miejsce. Wszystkie kanty i rogi powinno się zabezpieczyć specjalnymi nakładkami, by nie uderzyło nimi główką. Dzieci mają tak delikatne kości, że nawet najmniejszy uraz może być dla nich niebezpieczny. Aby były stabilne dobrze jest przytwierdzić je do ścian, by dziecko ich nie przewróciło. Łóżeczko również powinno być ustabilizowane, i mieć wąskie przerwy między słupkami, by nie mogło przez nie przecisnąć główki. Nie powinno również stawiać go blisko szafek i regałów, by nie strąciło znajdujących się na nich przedmiotów. Może też lepiej zrezygnować z popularnego baldachimu. Jest śliczny i uroczy, ale istnieje ryzyko, że może spaść na dziecko, poza tym gromadzi dużo kurzu i roztoczy.
Kable i kontakty: kable najlepiej przeciągnąć za meblami, by dziecko nie mogło go pociągnąć, lub zaopatrzyć się w specjalne osłony. Tak samo w nakładki na kontakty.
Kaloryfery: na nie także założyć osłony, by dziecko się nie oparzyło.
Drzwi: aby nie zatrzasnęły się gwałtownie robiąc krzywdę dziecku, najlepiej będzie zamocować spowalniacze. Do zabezpieczenia szyb można użyć folii antywłamaniowej.
Podłoga: dywaniki i dywany należy przykleić do podłogi. Dzięki temu dziecko uniknie poślizgu i upadku.
Pościel: kołderka powinna być zrobiona z naturalnych, antyalergicznych materiałów, gładka, by żadne kłaczki nie wchodziły do buzi. Tak samo prześcieradło. Poduszka nie jest potrzebna.
Oświetlenie: górne, główne światło może być za mocne dla niemowlęcia. Lepiej kupić kilka mniejszych i stopniowo przyzwyczajać dziecko do sztucznego światła.
Większość tych zabezpieczeń sprowadza się do zakupienia osłonek, podkładek i nakładek, ale bardzo ważne by to zrobić, inaczej dziecko będzie bardziej narażone na wypadki i urazy. Poza tym trzeba pamiętać, by ciężkie przedmioty o ostrych krawędziach, kwiaty, szkło i inne przedmioty usunąć z pola zasięgu dziecka lub przenieść w zupełnie inne miejsce. O ile to możliwe zrezygnować z ozdób, zrobionych z ciężkich materiałów, takich jak grube dywany, zasłony, pledy, narzuty, a nawet z dużej ilości ponieważ zbierają się na nich kurz i roztocza. Nie zapominajmy o przewijaku, dla niego też musi znaleźć się miejsce. Jest on produkowany w wielu formach: do postawienia na stoliku, do zamontowania na łóżeczku lub niezależnie stojący. To już zależne od preferencji rodziców – ważne by był stabilny i bezpieczny. Przy nim powinny znajdować się akcesoria do pielęgnacji dostępne na wyciągnięcie reki. Do tego kosz na brudy, taki by można było go szczelnie zamknąć.
Jak widać urządzanie pokoju dla dziecka nie jest wbrew pozorom takim łatwym zajęciem, ale wręcz przedsięwzięciem, w którym trzeba spełnić masę warunków. Jednak nie jest to nic w porównaniu do troski i dbaniu o bezpieczeństwo o maleństwo.