Ćwiczenia oddechowe nie leczą choroby, ale pomagają z nią żyć.
Spacery. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla chorego z rozedmą. Codziennie staraj się zwiększać dystans, który przeszedłeś. Unikaj terenów o dużym zanieczyszczeniu powietrza, możesz spacerować po terenie zadaszonym (np. po centrum handlowym).
Unoszenie ramion. W pozycji stojącej unieś wysoko ramiona, wykonując głęboki wdech, potem opuść ramiona i wykonaj wydech. Ćwiczenie powtórz 3 razy, stopniowo wykonuj je coraz częściej.
Unoszenie nóg. W pozycji leżącej ugnij nogi w kolanach, stopy oprzyj na podłodze. Oddychaj głęboko. Przyciągając jedno kolano do klatki piersiowej, powoli wykonaj wydech; opuszczając nogę, wykonaj wdech. Ćwiczenie powtórz 3 razy, a następnie zmień nogę.
Ćwiczenia rozciągające w pozycji siedzącej.
Siedząc na krześle z plecami na oparciu, oddychaj głęboko. Unieś ramiona, żuchwę przygnij do klatki piersiowej i, wykonując powolny wydech, pozwól, aby głowa znalazła się blisko kolan, a ramiona swobodnie opadły. To samo powtórz trzykrotnie.
Oddychanie przeponą (ćwiczenie zwiększające efektywność oddychania i wzmacniające mięśnie oddechowe). Leżąc na wznak, połóż palce jednej ręki na wysokości przepony, znajdującej się tuż poniżej klatki piersiowej. Powoli wykonaj wdech przez nos i skoncentruj się na ruchach przepony, wyczuwalnych palcami w rytmie ruchów oddechowych klatki piersiowej. Licz do trzech podczas wdechu, a potem dalej, do sześciu, podczas wydechu. Jeżeli potrafisz bez zmęczenia wykonać 12 oddechów na leżąco, spróbuj powtórzyć ćwiczenie na siedząco, podczas chodzenia, podczas wchodzenia na schody.