Oparzenia

Jeżeli miejsce oparzone jest:
♦    Czerwone, tkliwe i ewentualnie spuchnięte, prawdopodobnie doszło do oparzenia pierwszego stopnia (w tym także oparzenia słonecznego).
♦    Czerwone, bolesne i pokryte pęcherzem, prawdopodobnie doszło do oparzenia drugiego stopnia (w tym także ciężkiego oparzenia słonecznego).
♦    Bardzo bolesne, oparzona skóra jest biała lub przypalona, widać naczynia krwionośne lub uszkodzone nerwy (nieodczuwalny jest ból), prawdopodobnie jest to oparzenie trzeciego stopnia.
♦    Takie jak przy oparzeniu trzeciego stopnia, a ponadto widać mięśnie lub kości, prawdopodobnie doszło do oparzenie czwartego stopnia.

Oparzenie pierwszego stopnia uszkadza naskórek i z reguły szybko się goi. Oparzenie drugiego stopnia uszkadza także niektóre warstwy skóry właściwej, ale nie niszczy mieszka włosowego i komórek, z których powstaje nowa skóra. Oparzenie trzeciego stopnia sięga tkanki podskórnej, powstanie nowej tkanki z reguły więc wymaga przeszczepu skóry. Oparzenie czwartego stopnia, najpoważniejsze, niszczy skórę i uszkadza mięśnie oraz kości.

W przypadku wszystkich oparzeń warunkiem dobrego gojenia się rany jest szybkie i intensywne leczenie metodami konwencjonalnymi lub naturalnymi.
Ból, który utrzymuje się po zaopatrzeniu oparzenia pierwszego stopnia, można złagodzić, zażywając aspirynę lub ibuprofen. Jeżeli oparzenie wymaga leczenia przez lekarza, położy on na ranę antyseptyczny opatrunek lub pozostawi ją odkrytą, aby lepiej się goiła (w tym przypadku rana musi być utrzymywana w absolutnej czystości). Staraj się, aby pęcherze nie pękały zbyt szybko: naraża to tworzący się nowy naskórek na infekcje. Lekarz może przepisać lek przeciwbólowy lub antybiotyk, jeżeli istnieje zagrożenie wtórnego zakażenia. Wstrząs
i spowodowany poważniejszym oparzeniem leczy się płynami podawanymi dożylnie. Poważniejsze oparzenia mogą wymagać wykonania przeszczepów skóry lub zabiegu plastycznego.

Sok z aloesu (Aloe barbaclensis) może zmniejszyć ból, przyspieszyć gojenie i zapobiec infekcjom drobnych oparzeń. Zielarze uważają, że skutecznym czynnikiem gojącym jest miód. Oparzenie należy posmarować cienką warstwą miodu i przykryć luźnym opatrunkiem; powtarzać codziennie, aż do zagojenia się rany.

Lekkie oparzenie najpierw intensywnie przemyj wodą, a następnie połóż zimny kompres. Gdy rana będzie się już goić, rozgnieć kapsułkę witaminy E i przecieraj nią oparzone miejsce, aby zapobiec tworzeniu się blizny. Jeżeli poparzenie jest cięższe, podczas gojenia powinieneś pić dużo płynów, ponieważ rany powodują szybszą ucieczkę wody z organizmu.

Powodem oparzeń w domu najczęściej są wypadki, którym można zapobiec. Na każdym piętrze domu powinien być odpowiedni czujnik ognia, a w każdej kuchni powinna znajdować się gaśnica. Czujniki i gaśnice należy kontrolować przynajmniej raz w roku. Podczas gotowania staraj się, aby uchwyty garnków były ustawione do wewnątrz kuchenki, a jeżeli w domu są małe dzieci, zabezpiecz wszystkie nieużywane gniazdka elektryczne.