Odleżyny

Objawy:
♦    Zmienione zapalnie, czasem bolesne, zaczerwienione obszary skóry, zwłaszcza na łopatkach, kręgosłupie, krzyżu, stawach biodrowych, kolanach, kostkach lub piętach u osoby przykutej do łóżka.
♦    Sączące, otwarte ubytki skóry w wymienionych wyżej okolicach, spowodowane pękaniem i złuszczaniem naskórka; ubytki te szybko mogą przemieniać się w owrzodzenia.

Różne kuracje naturalne mogą łagodzić stany zapalne i uśmierzać ból, ale nie zastąpią istotnych zabiegów profilaktycznych, np. częstej zmiany pozycji chorego i zmiany jego diety.

Pacjenci z odleżynami powinni pić dużo wody, aby zapobiec wysychaniu skóry i jej uwrażliwieniu na ucisk. Niektóry witaminy i składniki mineralne, zwłaszcza witaminy A, C, E i B complex, oraz cynk sprzyjają wzrostowi i regeneracji skóry. Szczególnie skuteczna, jak wykazano, w leczeniu odleżyn jest witamina C. Ale ponieważ niektóre witaminy mogą być toksyczne w dużych dawkach – zwłaszcza u osób osłabionych chorobą czy urazem – jakiekolwiek preparaty witaminowe czy mineralne powinno się przyjmować pod kontrolą lekarza prowadzącego.

Kuracje ziołowe mogą usunąć dyskomfort i pomóc zwalczyć zakażenie. W celu zlikwidowania drobniejszych stanów zapalnych można stosować maść z korzenia prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis) lub też okład z równych części sproszkowanej kory wiązu (Ulmus fulva), korzenia prawoślazu i jeżówki (Echinacea spp.) zmieszanych z niewielką ilością gorącej wody. Przemywanie wodą (1/4 litra) z dodatkiem 2 kropli olejku drzewa herbacianego (Melaleuca spp.) pomoże zwalczyć infekcje.

Opieka nad inwalidą w domu – zwłaszcza nad starzejącą się bliską osobą – bywa trudnym zadaniem. Oto kilka rad, które ułatwią codzienną opiekę:
♦    Staraj się, aby chory przykuty do łóżka lub wózka inwalidzkiego obracał się możliwie najczęściej po obudzeniu się, a przynajmniej co 2 godziny. Jeżeli sam nie może się obrócić, muszą mu pomóc inni.
♦    Podłóż pod stopy, kolana, kręgosłup i barki chorego miękkie poduszki lub okryte prześcieradłem gąbki i często je poprawiaj.
♦    Nigdy nie pchaj ani nie ciągnij chorego po pościeli, ponieważ tarcie skóry o materiał może dodatkowo uszkodzić skórę. Zawsze stosuj technikę unoszenia chorego przez dwie osoby.

Zapobieganie odleżynom jest ważniejsze niż jakiekolwiek ich leczenie. Osoby przykute do łóżka lub wózka inwalidzkiego muszą regularnie zmieniać pozycję ciała. Należy je często kąpać i dokładnie wycierać; skórę smarować delikatnym, niedrażniącym płynnym kremem. Powinny mieć czystą, suchą, gładko zasłaną, niekrochmaloną bieliznę pościelową, luźną bieliznę osobistą, dostęp powietrza do ciała, zdrową dietę i odpowiednie regularne ćwiczenia, nawet jeśli ich nogami musi poruszać opiekun.

W celu lepszej ochrony wrażliwych miejsc ciała wypróbuj podkładki z grubej pianki, materac wodny lub kawałek owczej skóry pod prześcieradło. Dobry jest także materac przeciwodleżynowy z komorami wypełnionymi powietrzem o zmiennym ciśnieniu, nadmuchiwanymi i odpowietrzanymi niezależnie od siebie.