Choć często ich przyczyna okazuje się banalna, to nie wolno tego lekceważyć. Zawsze trzeba sprawdzić, dlaczego cykle są raz dłuższe, a raz krótsze.
Stres, dieta odchudzająca, zmiana klimatu czy przeziębienie mogą spowodować, że miesiączka nie wystąpi w przewidywanym terminie. Oczywiście nie jest to powód do niepokoju – pod warunkiem, że kolejne krwawienie pojawia się już we właściwym czasie.
U młodych dziewcząt bardzo często cykle też są różnej długości. Jest to jednak naturalne. Od wystąpienia pierwszej miesiączki do czasu ustalenia się równowagi hormonalnej może minąć nawet rok. Wydłużające się cykle są prawidłowym zjawiskiem również u kobiet zbliżających się do menopauzy, kiedy to stopniowo zmniejsza się ilość estrogenów – hormonów produkowanych przez jajniki.
Kiedy należy iść do lekarza
Jeżeli po regularnych dotychczas miesiączkach 3-4 kolejne cykle są wyraźnie krótsze albo dłuższe, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Przede wszystkim powinnaś czym prędzej sprawdzić, czy powodem nieprawidłowych krwawień nie jest ciąża (w tym również pozamaciczna).
Gdy lekarz wykluczy i taką możliwość, wówczas zleci ci wykonanie innych badań, np. czystości pochwy, usg brzucha czy też oznaczenia poziomu hormonów. Nieregularne miesiączki mogą bowiem być spowodowane stanem zapalnym dróg rodnych, a nawet mięśniakami macicy. Czasem zaś winna okazuje się źle dobrana spirala albo pigułka antykoncepcyjna.