Najlepszym sposobem zapobiegania bólom krzyża jest zachowywanie prawidłowej postawy przy staniu i siedzeniu.
Zacznij od przeanalizowania swojej postawy, ustawiając się tyłem do ściany i dotykając jej piętami. W pozycji tej łydki, pośladki, barki i tył głowy powinny stykać się ze ścianą, a ręka swobodnie mieścić się z tyłu za krzyżem. Następnie zrób krok do przodu i przyjmij postawę normalną – jeśli postawa się przy tym zmieni, dokonaj korekcji. Jeżeli twoja praca wymaga długiego stania, noś obuwie na płaskim obcasie z dobrym podparciem sklepienia stopy i postaraj się o skrzynkę lub stopień wysokości ok. 15 cm, na którym co pewien czas oprzyj jedną nogę, by odpoczęła.
Jeszcze ważniejsza może być pozycja siedząca. Siedzenie krzesła lub fotela powinno dawać wygodną podporę dla pośladków, a oparcie krzesła powinno być odchylone pod kątem 10° i wygodnie podpierać okolicę krzyżową (w razie potrzeby podłóż poduszkę w kształcie klina lub podkład lędźwiowy). Nogi powinny spoczywać płasko na podłodze, a przedramiona opierać się na biurku zgięte w łokciu pod kątem prostym.
Przy podnoszeniu ciężaru nie skręcaj tułowia. Chwytając ciężki przedmiot, kucnij, zginając nogi, a tułów trzymaj prosto. Obciążaj nie grzbiet, lecz nogi. Gorset korekcyjny może przeciwdziałać przeciążaniu grzbietu, nie pozwalając na zginanie w pasie. Stosuj go jednak rzadko. Długotrwałe używanie może w końcu doprowadzić do uzależnienia i osłabienia zamiast wzmocnienia mięśni grzbietu.