Alergie oddechowe. Należy zainstalować w domu filtr do oczyszczania powietrza, usuwający pyłki i zarodniki grzybów. Klimatyzacja w domu i samochodzie zmniejsza ilość pyłków w powietrzu w ciepłej porze roku. Systematyczne mycie wilgotnych miejsc roztworem środka wybielającego pozwala usunąć pleśnie. Warto rozważyć specjalistyczne czyszczenie mebli i obić w celu usunięcia znajdujących się tam roztoczy. Trzeba unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi (lub nawet pozbyć się ich w ogóle, jeżeli jest to możliwe). Osoby mające ogród powinny trzymać zwierzęta jak najdłużej na dworze, Regularne mycie zwierząt zmniejsza ilość alergenów.
Alergie pokarmowe. Zamiast produktów mlecznych warto spróbować potraw z tofu. Trzeba sprawdzać etykiety produktów żywnościowych, aby unikać dodatków do żywności, które są częstymi alergenami (np. gumy arabskiej), a także środków, na które jest się uczulonym.
ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY
Witamina C i bioflawonoidy (występujące w białym miąższu owoców cytrusowych) działają jak naturalne środki przeciwhistaminowe, toteż należy zwiększyć spożycie cytrusów albo przyjmować 3 razy dziennie 500 mg witaminy C. Witaminy A oraz z grupy B są uważane za środki pobudzające układ immunologiczny. Produkty z pyłku i mleczka pszczelego mogą złagodzić albo wyeliminować objawy alergii oddechowej, ale nie należy ich stosować w przypadku uczulenia najad pszczół. Przy alergiach pokarmowych trzeba dokładnie zapoznawać się z etykietami produktów żywnościowych.
TERAPIE ZIOŁOWE
Napary z rumianku (Matricaria recutita), kwiatu bzu czarnego (Sambucus nigra), świetlika (Euphrasia officinalis), czosnku (Allium sativum), nawłoci pospolitej (Solidago viigaaurea), pokrzywy (Urtica dioica) oraz krwawnika pospolitego (Achillea miiiefoiium) hamują wydzielanie śluzu i działają przeciwzapalnie.