U człowieka, który przez dłuższy czas pozostaje w pozycji stojącej, następuje gromadzenie się zwiększonej ilości krwi w dolnych odcinkach układu żylnego. W efekcie następuje znaczny spadek ciśnienia krwi.
Upośledzenie mechanizmów regulujących poziom ciśnienia może spowodować np. spadek ciśnienia tętniczego krwi, upośledzenie przepływu mózgowego, zawroty głowy, a nawet omdlenie.
Zawroty głowy często występują tuż po lub podczas gwałtownego wstawania z łóżka, w wyniku zbyt długiego stania w zamkniętym pomieszczeniu. Zwykle dolegliwości trwają krótko. Hipotonia ortostatyczna może towarzyszyć chorobom nowotworowym, układu nerwowego, przyjmowaniu leków, zwłaszcza obniżających ciśnienie tętnicze. Zaburzenia adaptacji ciśnienia tętniczego może powodować także podeszły wiek, długotrwałe przebywanie w łóżku z powodu choroby, gorączka, ciąża.
W leczeniu hipotonii ortostatycznej stosowane są czynniki mechaniczne (odpowiednie pończochy). Można też posłużyć się ubiorami z elastycznego tworzywa, które obejmują ciało od stóp do łuków żebrowych. Ubiory te zrobione są z materiału o zróżnicowanej grubości i elastyczności (największy ucisk wywierany jest w okolicy kostek). Pewną wartość leczniczą ma dieta bogato sodowa. Podejmowane są też próby leczenia farmakologicznego.