Trądzik różowaty

tradzik„Choruję na trądzik różowaty. Kiedy nie posmaruję twarzy leczniczą maścią, skóra natychmiast staje się czerwona, zaczyna mocno swędzieć, a potem czuję nawet pieczenie. Leczenie dermatologiczne nie daje większych efektów. Jak złagodzić dolegliwości?”

Objawy tego schorzenia mogą występować na skórze łojotokowej lub suchej, obejmując czoło, nos, policzki i brodę. Przyczynami trądziku są np.: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nadkwaśność), wątrobowe naczynio-ruchowe, hormonalne. Choroba występuje zwykłe między 30 a 50 rokiem życia, niekiedy także wcześniej.

W pierwszym (naczyniowym) etapie pojawia się rumień nasilający się pod wpływem emocji, gorąca lub zimna. Objawami fazy drugiej (grudkowo-krostkowej) są występujące na twarzy wypryski, krostki i głębokie nacieki podobne do zmian towarzyszących trądzikowi pospolitemu. W fazie trzeciej (guzowatość nosa), występującej tylko u mężczyzn, pojawiają się na nosie duże, czerwone, kalafiorowate wykwity.

Skóra z trądzikiem różowatym źle znosi i gwałtowne zmiany temperatury. Zaostrzenie objawów można zaobserwować po spożyciu gorących potraw, używek.

Leczenie schorzenia jest trudne. Polega ono na podawaniu witaminy PP, rutinoscorbinu. Przy uporczywych zmianach krostkowych stosuje się antybiotyki oraz specjalne płyny i papki wysuszające. Chory powinien zrezygnować z alkoholu i papierosów, ograniczyć spożycie węglowodanów i tłuszczów, Kuracja może być prowadzona tylko pod kontrolą lekarza. Twarz należy myć delikatnymi kosmetykami: mleczkiem i tonikiem dla cer wrażliwych. Po demakijażu twarz można obmyć wywarem z rumianku lub z lipy. Skórę należy też troskliwie chronić przed wpływem czynników atmosferycznych (wiatru, mrozu, słońca), używając podkładów z filtrami przeciwsłonecznymi i sypkiego pudru. Nie należy używać podkładu w kolorze różowawym, pogłębiającym czerwony odcień skóry.

W pierwszej fazie choroby można zastosować zabiegi wzmacniające i uszczelniające ściany naczyń krwionośnych i łagodzące rumień -galwanizację z witaminą C i naświetlanie lampą soluks z niebieskim filtrem.

Można też przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym lekkie nawilżanie, masaże, maseczki łagodzące oraz drenaż limfatyczny.
Przy trądziku różowatym niewskazane jest rozgrzewanie skóry i jej czyszczenie (dotyczy to zwłaszcza etapu grudkowo-krostkowego).

Jak pielęgnować taką cerę?

✓    osoba cierpiąca na trądzik różowaty powinna zrezygnować z alkoholu i papierosów, ograniczyć spożycie węglowodanów i tłuszczów

✓    twarz należy myć mleczkiem i tonikiem dla cer wrażliwych, warto też stosować wywar z rumianku lub z lipy

✓    na cerę trądzikową ochronnie działają: podkład z filtrami i sypki puder

✓    należy unikać stosowania podkładów w odcieniach różowych pogłębiających czerwony koloryt skóry, warte polecenia sąnp. beże