SZUM USZNY

OBJAWY
♦    Dźwięk w uszach, np. dzwonienie, szum, buczenie, syczenie lub gwizd. Dźwięk ten może być okresowy lub ciągły.
♦    Czasami osłabienie słuchu.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦    Masz szum w uszach; bywa to objaw współistniejącego problemu zdrowotnego, który można leczyć, takiego jak nadciśnienie tętnicze lub niedoczynność tarczycy.
♦    Szumowi towarzyszy ból ucha lub wypływanie ropy z przewodu słuchowego zewnętrznego. Mogą to być objawy zapalenia ucha środkowego.
♦    Szumowi towarzyszą zawroty głowy. Może to być objaw choroby Meniere’a lub schorzenia neurologicznego. Natychmiast zgłoś się do lekarza.

Ponieważ szum w uszach może być objawem współistniejącego schorzenia internistycznego, pierwszym krokiem powinno być leczenie takiego schorzenia. Jeżeli jednak pomimo leczenia szum w uszach utrzymuje się lub też dolegliwość wynika z narażenia na hałas, specjaliści zalecają różne metody pozamedyczne, które mogą pomóc zmniejszyć lub zamaskować niepożądany dźwięk. Czasami szum w uszach ustępuje samoistnie.

Jeżeli przyczyną szumu w uszach jest nadmierna ilość woskowiny w przewodzie słuchowym zewnętrznym, lekarz oczyści uszy za pomocą bawełnianego wacika lub urządzenia do odsysania. W przypadku infekcji ucha może przepisać krople z hydrokortyzonem w celu zmniejszenia pieczenia, a także antybiotyki, który zwalczy zakażenie.

W przypadku rozpoznania otosklerozy lub guza konieczne może być leczenie operacyjne. Jeżeli szum w uszach wynika z artropatii skroniowo-żuchwowej, lekarz prawdopodobnie skieruje chorego do ortodonty lub stomatologa w celu ustalenia właściwego leczenia.

U osób z przewlekłym szumem usznym pewną poprawę może przynieść leczenie farmakologiczne. Wykazano, że lidokaina, lek stosowany w przypadku pewnych rodzajów zaburzeń rytmu serca, zmniejsza szum w uszach, ale trzeba ją podawać dożylnie, a jej działanie nie utrzymuje się długo.

Jeżeli razem z szumem w uszach występuje pogorszenie słuchu, pomocny może być aparat słuchowy. Wielu osobom przynosi ulgę tak zwany masker szumu w uszach, czyli urządzenie przypominające aparat słuchowy, ale emitujące dźwięk przyjemniejszy niż sam szum w uszach. Dostępne są również urządzenia będące połączeniem aparatu słuchowego i maskera. Inna metoda terapeutyczna, znana jako habituacja słuchowa, wykorzystuje urządzenie generujące pewien rodzaj białego szumu, który jest cichszy od właściwego szumu w uszach. W takiej sytuacji mózg uczy się bowiem ignorować, czyli habituować szum w uszach. Każde z tych urządzeń musi zostać dobrane przez specjalistę, tak aby wytwarzane dźwięki odpowiadały częstotliwości szumu w uszach u danego pacjenta.

Aby poprawić krążenie w rejonie uszu, należy zredukować zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu w diecie. Preparat niacyny – od 100 do 6000 mg dziennie – również może obniżyć poziom cholesterolu. UWAGA! Nie wolno zażywać większych dawek niacyny bez kontroli lekarskiej, gdyż mogą wystąpić efekty uboczne, na przykład zatrucie wątroby.

Badania wykazały, że u sporej liczby osób z szumem w uszach występuje niedobór witaminy B12. Dietetycy zalecają stosowanie 6 mikrogramów tej witaminy dziennie. Ponadto istnieją pewne dowody na to, że preparat witaminy A (5000-10000 j.m. dziennie) może przynajmniej częściowo łagodzić szum.