OBJAWY
♦ Krople jasnoczerwonej krwi widoczne w stolcu, na papierze toaletowym lub bieliźnie; czasami krwawienie jest bardziej obfite.
♦ Rozdzierający lub piekący ból w okolicy odbytu w momencie wypróżnienia; tępy ból może utrzymywać się wiele godzin.
♦ Mały fragment skóry na końcu szczeliny, który może wystawać z odbytu.
♦ Zaparcia lub zbite stolce, spowodowane najczęściej odruchowym zatrzymywaniem stolca z powodu bólu.
ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦ Zauważyłeś, że masz krwawienie z odbytu. Może być to objaw poważnej choroby, na przykład raka jelita grubego, uchyłku Meckela lub marskości wątroby. Objawu tego nie wolno lekceważyć.
♦ Stwierdzono u ciebie szczelinę odbytu, jednak po miesiącu leczenia szczelina nie zagoiła się. Może to świadczyć o innej przyczynie szczeliny lub jej złego gojenia się, takiej jak rak jelita grubego.
Jeśli szczelina odbytu wywołuje szczególnie silne bóle i nie poddaje się leczeniu, zaleca się operację. Najczęściej polega ona na rozdzieleniu dolnego zwieracza odbytu, tak aby nie mógł się zaciskać i powodować pęknięć. Można również usunąć samą szczelinę oraz skórę dookoła niej. Ten 20-minutowy, bardzo skuteczny zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrz-oponowym.
Po operacji szczelina ulega z reguły zagojeniu, a u ponad 90% chorych nie dochodzi do nawrotów choroby – pod warunkiem że stosują później dietę o dużej zawartości błonnika. Rekonwalescencja po zabiegu trwa 3-4 dni. Po operacji mogą wystąpić trudności z kontrolowaniem oddawania gazów.
Jeżeli uda się uregulować wypróżnienia oraz zminimalizować stres i niepokój, szczelina odbytu zwykle szybko się goi, a nawroty schorzenia są mało prawdopodobne.
Picie 3 razy dziennie herbaty z mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale) pomaga w utrzymaniu miękkich stolców. Napar przygotowuje się, zalewając 2-3 łyżeczki korzenia mniszka 1/4 litra wody i gotując na wolnym ogniu przez 10 minut.
DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
♦ Wewnętrzną stronę odbytu smaruj kremem zawierającym hydrokortyzon lub witaminy A i D (możesz stosować gumowe nasadki na palec, podobne do rękawiczek). Hydrokortyzon zmniejsza obrzęk i ból, natomiast witaminy przyspieszają gojenie rany. Stosowanie czopków jest nieskuteczne, ponieważ trzeba je wprowadzać o wiele wyżej, do odbytnicy.
♦ Wielokrotnie w ciągu dnia stosuj gorące nasiadówki, trwające po 20 minut. Zabiegi te powodują zmniejszenie napięcia mięśni odbytu, ograniczając skurcze i ból.
ZAPOBIEGANIE
Stosowanie właściwej diety oraz regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, poza innymi korzyściami, pozwala uniknąć zaparć i biegunek, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się szczelin odbytu.