Przechowywanie owoców i warzyw

W obecnie budowanych mieszkaniach nie ma warunków do dłuższego przechowywania jabłek. Wiadomo, że zebrane jabłka nadal oddychają i wyparowują wodę. Straty z tego powodu mogą dojść do 7%. Jeśli jabłka przez całą zimę mają być świeże i jadalne, trzeba bardzo ograniczyć utratę wody przez owoce wskutek parowania. Dopiero przy wilgotności powietrza 92% i temperaturze 3—4°C straty są minimalne, lecz jak osiągnąć takie warunki? Najlepsze są chłodne piwnice z posadzką z ubitej gliny i częściowo wyłożonej cegłą. Przed ułożeniem skrzynek z jabłkami posadzkę z cegły zlewa się obficie wodą. Polewanie wodą należy powtarzać w miarę potrzeby aż do wiosny. Jeśli posadzka jest betonowa, warto na niej ułożyć murek z cegły, która łatwiej zatrzymuje wodę niż twardy beton. Jeżeli piwnica jest zbyt ciepła, co często się zdarza w nowym budownictwie, należy ją wietrzyć w nocy, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa.

Dobre wyniki daje okrycie skrzynek z jabłkami dziurkowaną, bardzo cienką folią. Zmniejsza ono wprawdzie wyraźnie intensywność oddychania, ale nie hamuje go całkowicie dzięki o-tworom w folii. Przedłuża to okres przechowywania jabłek i podnosi ich jakość. Zrozumiałe, że pomieszczenie winno być zawsze bardzo czyste. Przed każdym sezonem przechowalniczym trzeba bielić ściany, a posadzkę posypać cienką warstwą wapna. Należy pamiętać, że o dobrych wynikach przechowywania owoców i warzyw decyduje także ich jakość. Tylko zdrowe i odpowiednio dojrzałe produkty dobrze i długo się przechowują.

Stosowanie wyżej omówionych metod pozwala na przechowywanie warzyw i owoców w stanie świeżym prawie przez całą zimę. Dzięki temu nie trzeba ich kupować w sklepie. Często nasza kapusta, marchew czy buraki mają większą wartość niż sałata czy pomidory importowane z krajów południowych i z powodzeniem je zastępują.

Warto jeszcze przypomnieć o dwóch starych metodach konserwowania owoców i warzyw, mianowicie o suszeniu i kwaszeniu. Obie te metody niewiele zmieniają wartość biologiczną produktu. Może się zdarzyć, że podczas kwaszenia popełni się błędy mające wpływ na jakość i trwałość kiszonych owoców czy warzyw. Znacznie pewniejszym zabiegiem utrwalającym jest suszenie. Produkty suszone mają dużą trwałość, przy czym nie następują w nich zmiany zawartości składników mineralnych, witamin, enzymów oraz węglowodanów i białek.