Pierwsza miesiączka co należy o niej wiedzieć

ręce-brzuchKiedy pojawia się pierwsze w życiu krwawienie, wiele dziewcząt traci głowę. Nie wiedzą, w jaki sposób dbać wtedy o higienę ani czym można złagodzić ból brzucha. Trzeba się więc przygotować na ten dzień.

Nastolatki w Polsce zaczynają miesiączkować zwykle w 12. roku życia. Jednak u dziewcząt bardzo szczupłych krwawienie może pojawić się nieco później, bo niewielka ilość tkanki tłuszczowej opóźnia dojrzewanie jajników. Jednak 15-, 16-latka powinna się zainteresować, dlaczego jeszcze nie ma miesiączki. Przyczyna może być dość banalna, choćby intensywne uprawianie sportu, ale najczęściej jest to spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Świadczy o nich również zbyt wczesne dojrzewanie, przed ukończeniem 10. roku życia. W obu przypadkach trzeba więc odwiedzić ginekologa.

Czy używać tamponów?
Tampon jest bardzo wygodnym zabezpieczeniem, ale jego używanie wymaga wprawy. Włożony niewłaściwie, może podrażniać wnętrze pochwy. Dlatego na początek lepsze są podpaski. Ponieważ pierwsze krwawienie zwykle nie jest obfite, więc wystarczająco chronią podpaski o małej chłonności (oznaczone 2-3 kroplami). Na noc zaś najlepiej używać podpasek z napisem „night”.

Jak dbać o czystość?
Podpaski należy zmieniać nie rzadziej niż co 4 godziny. Dobrze jest wtedy od razu się podmyć lub chociaż przetrzeć okolice krocza chusteczką do higieny intymnej (zawsze w kierunku od pochwy do odbytu). To zapobiega mnożeniu się bakterii, dla których krew jest pożywką, a także nieprzyjemnemu zapachowi. Rano i wieczorem należy zaś wziąć prysznic.

Czym łagodzić ból?
Czasem bywa naprawdę dotkliwy. Wtedy najlepiej wziąć tabletkę uśmierzającą (np. Ibuprom, ProMiss, Pyralginum) i trochę poleżeć. Nie wolno jednak przesadzać z ilością takich leków – w ciągu doby zwykle można wziąć nie więcej niż cztery tabletki. W złagodzeniu bólu pomaga również wypicie ciepłej herbaty i przyłożenie do brzucha ciepłego termofora.