Wszystko o lewatywie

Od dawien dawna, podstawowym błędem medycyny jest ograniczenie pomocy pacjentowi do leczenia objawów chorób i dolegliwości. Lekarz wypisuje nam receptę, my idziemy do apteki, a za rok identyczny problem się powtarza. Służba zdrowia powinna kłaść znacznie większy nacisk na szkolenie ludzi w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

“ Każda choroba ma swoją przyczynę, której nie zlikwiduje żadne lekarstwo ” – Hipokrates

migrenaNaukowo dowiedziono, że 70% zdrowia człowieka zależy od jego trybu życia, 15% zdrowia człowiek dziedziczy od rodziców, a tylko 15% mogą przywrócić lekarze. Nadzieja, że kiedy dopadnie nas choroba – „to pójdę do lekarza”, jest bardzo wygodna. Możemy wtedy bezkarnie delektować się papierosami, alkoholem, niezdrowym jedzeniem i brakiem wysiłku fizycznego. Jednak skoro życia nauczyło nas, aby polegać tylko na sobie, to dlaczego teraz  chcemy naiwnie powierzyć swoje życie (zdrowie) jakiemuś lekarzowi? Ludzi ze schorzeniami są miliony, kolejki do nich kilometrowe, a lekarzy zaledwie tysiące i nie wszyscy chcą lub mogą nam pomóc.

Człowiek – to brzmi dumnie?

Ludzie szukają recepty i lekarstwa na każdą chorobę. Inwestujemy w „cudowne” diety odchudzające, „doskonałe” preparaty na zmarszczki, witaminy w proszku, tabletki na sen, na wzdęcia i całą masę innych chemikaliów. Łudzimy się, że wszystkie te środki, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki uwolnią nas od ciągnących się dolegliwości. Tymczasem, zdrowia nie da się kupić, a rozwiązanie problemów leży bliżej niż nam się wydaje.

Rzeczywiste przyczyny większości chorób:

 • Zaniedbany kręgosłup
 • Mała ilość ruchu
 • Nieprawidłowe oddychanie
 • Nieprawidłowe odżywianie
 • Toksyny zawarte w żywności
 • Brak wewnętrznej higieny ciała
 • Nieprawidłowe funkcjonowanie systemu odpornościowego
 • Infekcje
 • Brak szczęśliwego życia
 • Stres
 • Toksyczne obciążenie z powietrza i środowiska
 • Nadmiar lekarstw i używek
 • Genotyp rodziców (zaledwie 15%)

Nowa jakość życia

Bardzo mały odsetek ludzi na ziemi zdaje sobie sprawę z prostych prawd natury, które zachowując – już nigdy nie będziemy musieli pytać lekarza o stan naszego zdrowia, bo będziemy czuć się świetnie! Już w starożytności wiadomo było, że nikt nie zadba o zdrowie człowieka lepiej niż on sam.

Kluczem do zdrowia, długowieczności i pełni wigoru w każdym wieku jest właściwy tryb życia. Rolę odgrywa m.in. to, co jemy, pijemy, w jaki sposób i czym oddychamy, czy uprawiamy sport oraz czy jesteśmy szczęśliwi (umysł może prowadzić do chorób fizycznych lub wyleczenia nawet raka).

Przyszłość medycyny

Medycyna powinna być dla nas przede wszystkim nauczycielem i przewodnikiem. Rządy państw powinny, korzystając z mediów, promować zdrowy styl życia oraz profilaktykę. Także w szkołach na lekcji biologii, zamiast przysłowiowej nauki o jaszczurce, powinno się propagować wiedzę dotyczącą samoleczenia człowieka.

Nie jest jednak tajemnicą, że ogromne koncerny farmaceutyczne zarabiają miliardy dolarów na ludzkiej niewiedzy, lenistwie i złych nawykach, natomiast często wręcz sami wytwarzają choroby i epidemie. Tak długo, jak nie zaczniemy dbać o siebie samych, tak długo firmy będą karmić nas swoimi produktami, a na ścianach przychodni zdrowia (zamiast informacji o profilaktyce) będą widnieć reklamy tzw. „leków”.

Podobne artykuły

1 Comment

 1. Mam 58 lat nigdy nie dbałam za bardzo o swoje zdrowie. Po latach zaczynam uczyć się jak pielegnować ciało. Jestem po 2 zawałach i towarzyszyły mi zaparcia. Jest troche lepiej ale nadal jestem w trakcie oczyszczania organizmu i zapisalam sie na zajęcia nordic walking.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *