DIAGNOSTYKA I BADANIA
Po zebraniu informacji medycznych dotyczących zarówno ciebie, jak i twojej rodziny lekarz spróbuje ustalić przyczyny alergii. Spyta cię o reakcję na kontakt z różnymi alergenami, może także poprosić, abyś przez tydzień notował potencjalne alergeny oraz występujące reakcje. Dopiero potem zleci wykonanie odpowiednich badań.
Najczęściej stosowanym testem dla alergenów skórnych, oddechowych i pokarmowych, a także penicyliny i użądleń owadów jest punktowy test naskórkowy. Niewielka ilość alergenu zostaje umieszczona na skórze lub wstrzyknięta podskórnie, a następnie lekarz obserwuje reakcje alergiczne. Objawy uczulenia, takie jak zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie, występują zazwyczaj w ciągu 20 minut. Testy skórne nie są w pełni miarodajne, ponieważ w przypadku podania zbyt dużej ilości alergenu reakcja alergiczna może się pojawić nawet u osoby, która nie jest uczulona. Z kolei u bardzo wrażliwych osób może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Alternatywnym postępowaniem w przypadku alergii oddechowych jest wykonanie testu radioimmunologicznego (RAST), który pozwala na określenie stężenia we krwi przeciwciał związanych z alergiami.
LECZENIE
Najlepsza metoda to unikanie substancji wywołujących alergie, ale czasami jest to niemożliwe. Podstawowymi lekami przeciwalergicznymi są leki przeciwhistaminowe, które blokują działanie histaminy, substancji wywołującej reakcje alergiczne. W przypadku ciężkich objawów alergii stosuje się koitykosteroidy. W stanach nagłych, kiedy występuje wstrząs anafilaktyczny, pacjentowi wstrzykuje się adrenalinę, która rozszerza drogi oddechowe. Pewne alergie można leczyć, stosując immunoterapię, czyli odczulanie organizmu przez podawanie małych dawek alergenów.
MEDYCYNA KONWENCJONALNA
Alergie skórne. Atopowe i kontaktowe zapalenie skóry leczy się różnymi kortykosteroidami, najczęściej hydrokortyzonem. Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy nie wymagają zwykle leczenia, jednak w ciężkich przypadkach może być konieczne podanie leków przeciwhistaminowych, cymetydyny, terbutaliny lub doustnych kortykosteroidów.
Alergie oddechowe. Katar sienny leczy się najczęściej środkami przeciwhistaminowymi. Jeżeli jednak objawy są ciężkie, lekarz może zalecić silniejsze leki, na przykład kromoglikan lub nedokro-mil sodu. Taką samą kurację stosuje się w przypadku innych alergii oddechowych, a gdy objawy są nasilone, lekarz może przepisać kortykosteroidy w postaci aerozolu donosowego lub doustnie. Immunoterapia jest skuteczna u 70-80% ludzi leczonych z powodu alergii oddechowych.
Alergie pokarmowe. Najlepszym sposobem jest unikanie alergenów. Jeżeli reakcje uczuleniowe są przykre, ale nie zagrażają życiu, w celu zmniejszenia objawów lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe lub miejscowo stosowane kremy.
Alergie polekowe. Jedynym skutecznym leczeniem jest unikanie tych leków. Wysypki skórne związane z alergiami polekowymi leczy się środkami przeciwhistaminowymi; w sporadycznych przypadkach konieczne jest podanie kortykosteroidów.
Alergie po ukąszeniu owadów. Jeżeli objawy uczulenia są szczególnie nasilone i istnieje groźba wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, trzeba zawsze mieć przy sobie przepisany przez lekarza zestaw leków.