Kto może stosować lewatywę.
Niezależni od przemysłu farmaceutycznego naukowcy podają, że nawet do 90% społeczeństwa ma w tej chwili naruszoną mikroflorę jelita grubego i zwyrodniały układ pokarmowy. Dlatego też, bierność w detoksykacji jelit i organizmu, mało komu służy w osiągnięciu zdrowia.
Wyjątek stanowią osoby po kuracji oczyszczającej, odżywiające się prawidłowo, oraz ludzie, którzy już od dziecka stosowali w dużej mierze zdrowe odżywianie.
Z kuracji oczyszczania lewatywą, pod warunkiem zachowania zasad, mogą korzystać dzieci, młodzież, dorośli i ludzie starsi. Nie ustalono dolnej, ani górnej granicy wieku stosowania. Z tego powodu najlepiej wykonywać lewatywę tak wcześnie, jak tylko istnieje ku temu potrzeba.
Jelita, jak cały układ pokarmowy pełnią szczególną rolę w organizmie, wymagają dużej troski i każde stworzenie bez wyjątków powinno je utrzymywać w czystości. Starożytne powiedzenie mówi: „tysiąc chorób ma swój początek w okrężnicy”. Statystyki licznych proktologów, w tym twórcy szkoły proktologicznej w dawnym ZSSR, profesora A. M. Aminewa, podają, iż w wieku 3 lat mają początek najróżniejsze choroby układu pokarmowego.
Osoby z obiekcjami powinny skonsultować się z lekarzem, który ma doświadczenie w zabiegu z własnej praktyki zawodowej.
Przeciwwskazania:
Generalnie, lewatywy nie powinny wykonywać osoby z jelitem grubym utrzymanym w złym stanie, zaś jako zamiennik wybrać mniej inwazyjne metody np. zioła, dietę.
- uchyłkowatość jelita grubego; hemoroidy wewnętrzne
(Olga Jelisejewa w książce „Metody oczyszczania i regeneracji organizmu”, nie widzi przeciwwskazań dla tej grupy osób, jednak w czasem zdarza się wystąpienie komplikacji i bólu), - guzy mieszczące się w odbytnicy lub okrężnicy,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- przetokowość jelitowa,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- inne niewymienione choroby jelit,
- bóle brzucha nieznanego pochodzenia, razem z wymiotami,
- krwawienia w przewodzie pokarmowym,
- choroby serca (zagrożenie zaburzeniami rytmu serca i przeciążeniem).
- ciężkie choroby jamy brzusznej, w tym np. zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie otrzewnej,
- choroby nerek, nadciśnienie – odradzana lewatywy z dodatkiem soli,
- kobiety w ciąży – lewatywa z uryny odparowanej zdecydowanie zabroniona.
- przed badaniem kontrastowym, krócej niż 6 tygodni od biopsji jelita grubego (grozi perforacją jelita),
- wykonywanie radioterapii w okolicach miednicy mniejszej,
- Krótko po zabiegach ginekologicznych i operacjach przewodu pokarmowego (ryzyko powstania przepukliny w ranie pooperacyjnej lub pęknięcia szwów).