Kolka jelitowa

kolkaCo robić, jeśli spokojne popołudnia lub wieczory zakłóca nagły, przeraźliwy płacz niemowlęcia, przechodzący w krzyk? Nie pomaga kołysanie. Widać, że dziecko cierpi, ma powiększony brzuszek, nerwowo podkurcza nóżki. Nawet najbardziej doświadczeni rodzice nie wiedzą, co robić…

Przyczyny wywołujące kolkę
Przyczyny mogą być różne.Po pierwsze – alergia pokarmowa. W przypadku dzieci karmionych sztucznie najczęstszą przyczyną alergii jest białko mleka krowiego.
Po drugie – przejściowa nietolerancja cukru mlecznego (laktozy) związana z niedojrzałością przewodu pokarmowego dziecka.
W przypadku dzieci karmionych piersią najczęstszą przyczyną alergii mogą być składniki pokarmowe w diecie matki karmiącej, które wraz z jej mlekiem przenikają do organizmu niemowlęcia. Inne przyczyny to nieprawidłowy sposób przygotowania pokarmu, niewłaściwy sposób karmienia, stres w rodzinie i inne czynniki.

Alergia pokarmowa występuje u 10% wszystkich dzieci. Czyli dość często. U niemowląt może wywoływać szereg różnych objawów takich jak: biegunka, wymioty, duszności, kaszel, katar, wysypka oraz płacz i krzyk dziecka trudny do uspokojenia, który często nazywa się „kolkowym”.

Jak postępować w przypadku kolki u dzieci karmionych sztucznie?
Przede wszystkim należy całkowicie wyeliminować z jadłospisu niemowlęcia mleko krowie, a więc standardowe mleka modyfikowane dla niemowląt. Najwłaściwszą mieszanką, która może je zastąpić, jest Nutramigen. Nutramigen jest jedynym preparatem dla niemowląt, który pomoże dziecku z kolką jelitową spowodowaną zarówno alergią na białko mleka krowiego, jak i nietolerancją cukru mlecznego – laktozy, gdyż zamiast pełnego białka mleka krowiego zawiera białko bardzo rozdrobnione, które jest bezpieczne dla dziecka, a zamiast cukru mlecznego – laktozy zawiera polimery glukozy (z syropu kukurydzianego) bardzo dobrze tolerowane przez dziecko. Jeżeli przyczyną kłopotów jest mleko, to objawy kolki po wprowadzeniu Nutramigenu do diety zmniejszą się już po 48 godzinach.
Dalsze postępowanie określa lekarz zależnie od efektów leczenia.

Co należy robić, gdy dziecko ma kolkę, a jest karmione piersią?
W tym przypadku ważnym jest, aby wyeliminować alergeny z jadłospisu matki.
Po pierwsze należy wyeliminować białko mleka krowiego, czyli mleko i jego przetwory, oraz cielęcinę i wołowinę. Już po 7 dniach od wyeliminowania alergenów z diety matki powinno nastąpić złagodzenie lub całkowite ustąpienie dolegliwości u dziecka, co jest podstawą do dalszej diagnostyki.

Generalną zasadą u dzieci ze skłonnością do alergii jest to, że nie spieszymy się z wprowadzaniem nowych produktów. Nowe produkty wprowadzamy pojedynczo w odstępach co najmniej kilkudniowych, abyśmy mogli obserwować, czy po spożyciu nie występują objawy chorobowe.

Czy i jakie leki podawać dziecku z kolką jelitową?
Stosowanie leków jest prawie zawsze niewskazane i zwykle nieskuteczne. W wielu przypadkach rodzice mają skłonność do „przeczekiwania” napadów kolki lub też do zmniejszania natężenia dolegliwości jakimś lekiem. Kluczem do skutecznego leczenia kolki jest znalezienie przyczyny i dzięki temu zastosowanie leczenia przyczynowego, a nie objawowego. Jeśli powodem kolki u dziecka karmionego sztucznie jest mleko, to powinniśmy je wykluczyć z diety i zastąpić preparatem bezmlecznym.

Alergia pokarmowa to bardzo trudny i złożony problem.Czy można jej zapobiec?
Można i należy jej zapobiegać. Najbezpieczniej jest karmić dziecko piersią przez co najmniej 6 miesięcy. Karmienie piersią oraz szeroka edukacja rodzin dotkniętych alergią to najlepsza profilaktyka alergii.