Ci, którzy cierpią na zwyrodnienie stawów, wiedzą, jak utrudnia ono codzienne życie. Mamy dla nich dobrą wiadomość! Jest preparat, który skutecznie łagodzi dolegliwości.
Osteoartroza, czyli zwyrodnienie stawów, to druga po schorzeniach układu krążenia przyczyna niepełnosprawności kobiet i mężczyzn. Dotyka ok. 3 milionów Polaków.
Zaczyna się od lekkiego bólu kolana, łokcia czy biodra. Coraz trudniej wstajemy rano z łóżka, coraz więcej czasu potrzebujemy na rozruszanie się. Na początku tłumaczymy sobie, że to nic takiego, poboli i przestanie. Gdy jednak bóle stają się coraz silniejsze i częstsze, idziemy do lekarza. Doświadczony lekarz bez trudu rozpoznaje chorobę zwyrodnieniową stawów, bo stawy na ogół są obrzmiałe, bolesne, zaczerwienione, pogrubione.
Dokładna przyczyna choroby nie jest znana. Wiadomo, że powstaje na skutek przeciążenia stawów – w wyniku dźwigania i nieodpowiedniego podnoszenia ciężarów, powtarzania tych samych ruchów (np. obsługa taśmy montażowej), siedzącego trybu życia, czasami urazów, a przecie wszystkim starzenia się organizmu. Chorobie sprzyja nieprawidłowa budowa stawów, czynniki genetyczne, a także niektóre choroby, np. cukrzyca. Przyspieszyć może ją również otyłość i palenie papierosów.
Skrzypiące stawy
Z wiekiem chrząstka, która pokrywa powierzchnię kości tworzących stawy, ściera się, traci sprężystość i gładkość, wskutek czego staw staje się zardzewiałym, skrzypiącym zawiasem, który z trudem się porusza i boli. Choroba może dotyczyć jednego, kilku lub wszystkich stawów. Na szczęście nie wywołuje ona zmian w narządach wewnętrznych, jednak mocno uprzykrza codzienne życie. Zwłaszcza zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych (koksartroza) lub kolanowych (gonartroza) mogą wręcz uniemożliwić poruszanie się. Chorzy oprócz bólu często odczuwają też zmęczenie, osłabienie.
Aby złagodzić dolegliwości, stosuje się przede wszystkim leki przeciwbólowe (paracetamol, tramadol, kodeina), niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen) oraz preparaty, którym przypisuje się działanie spowalniające proces powstawania niekorzystnych zmian w obrębie stawów. Dłuższe ich przyjmowanie uszkadza niestety błonę śluzową żołądka, powoduje bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego.
Nieoczekiwanie i przypadkowo odkryto jednak niezwykłą substancję, która działa przeciwzapalnie, zmniejsza ból stawów, znacznie poprawia samopoczucie chorych i nie ma żadnych działań ubocznych. Erik Hansen, rolnik z duńskiej wyspy Langeland, skarżył się na dotkliwe bóle ramion. Lekarz rozpoznał chorobę zwyrodnieniową stawów i zapisał rutynowe leki, które pomagały na krótko. Przyjaciółka Erika usłyszała o specjalnym gatunku dzikiej róży rosnącej w okolicy, która według miejscowej ludności, pomaga w różnych dolegliwościach, i zaczęła przyrządzać mu z jej owoców marmoladę. Erik jadł ją ze smakiem i wkrótce poczuł się znacznie lepiej. Wtedy sam zaczął zbierać owoce, suszyć, mleć i zażywać różany proszek. Po miesiącu dolegliwości stawów całkiem ustąpiły. Obdarowywał też proszkiem inne osoby które skarżyły się na podobne dolegliwości.
Wieść o cudownym specyfiku rozeszła się lotem, błyskawicy. Gdy inni również odczuli poprawę zdrowia, Erik zwrócił się do lekarza z pobliskiego miasta z prośbą o przeprowadzenie badań róży. Doktor początkowo odmówił; ale gdy po 2 latach zobaczył sterty listów z podziękowaniami od osób, którym proszek pomógł, zainteresował się tajemniczą różą Przeprowadzono niezależne badnia Danii i.Norwegii. Okazały się zaskakujące! Dowiodły, ze. róża tego gatunku, a ściślej mówiąc wyodrębniona z niej aktywna substancja, którą nazwano GOPO, ma silne działanie przeciwzapalne i skutecznie pomaga w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Zmniejsza ból stawów, poprawia ich ruchomość, przywraca normalne funkcjonowanie. Nie wykazuje też żadnych działań niepożądanych. Stąd był już tylko krok do wyprodukowania Litozinu, preparatu przynoszącego ulgę w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Róża, która służy za surowiec, jest uprawiana polach Danii i Szwecji bez pestycydów i środków użyźniających. Dojrzewające, owoce są zbierane, natychmiast zamrażane, a następnie suszone w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni C, która nie niszczy substancji GOPO.
Na kondycję stawów dobrze wpływa aktywny tryb życia: spacery, pływanie, ćwiczenia izometryczne. Trzeba też dbać o utrzymanie właściwej wagi ciała i unikać urazowych sportów.