Dusznica bolesna, zwana też dławicą piersiową (angina pectoris), wynika z niedotlenienia mięśnia sercowego. Przyczyną tego stanu może być choroba wieńcowa, czyli zwężenie tętnic wieńcowych – naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mięśnia sercowego – lub nadmierne obciążenie serca, wymagające zwiększonego dowozu tlenu.
Termin medyczny „dławica piersiowa” oznacza dosłownie „dławienie w klatce piersiowej”. Najczęściej jest to gniotący lub ściskający ból, który rozpoczyna się pośrodku klatki piersiowej, głęboko za mostkiem, i może promieniować do innych części ciała.
U niektórych ludzi ból występuje tylko w innych częściach ciała, np. żuchwie, brzuchu lub ręce. Niekiedy ból dławicowy jest mylnie brany za skutek niestrawności, ponieważ objawy w obu sytuacjach bywają podobne. Ból dławicowy jest też podobny do bólu, jaki pojawia się w przypadku zawału serca, tyle że trwa krócej – zazwyczaj do 5 minut.
OBJAWY
♦ Ostry, ściskający, piekący, duszący lub gniotący ból, który jest zwykle odczuwany w klatce piersiowej, ale może również promieniować do lewego barku i ramienia, czasami do jamy brzusznej lub żuchwy. Lokalizacja i charakter bólu są różne u różnych pacjentów, lecz na ogół przy każdym napadzie występują podobne dolegliwości.
♦ Ból, który najczęściej występuje w trakcie wysiłku i ustępuje po jego zaprzestaniu.
♦ Osłabienie, poty, duszność, niepokój, kołatanie serca, nudności lub zawroty głowy -objawy te mogą, ale nie muszą być związane z napadem dławicy piersiowej.
Z licznych rodzajów dusznicy bolesnej, najczęściej występuje stabilna dusznica bolesna, kiedy dolegliwości są wywoływane przez wysiłek fizyczny i ustępują po jego zaprzestaniu. Jeżeli cierpisz na dławicę stabilną, powinieneś przewidzieć sytuacje, w których taki ból może się pojawić. Inny rodzaj dusznicy bolesnej to niestabilna dusznica bolesna, kiedy dolegliwości pojawiają się nagle, często w czasie odpoczynku, i są nieprzewidywalne. Niestabilną dusznicę bolesną traktuje się jako sygnał ostrzegawczy bardziej nasilonych zmian w sercu. Rzadką postacią jest dusznica odmienna (typu Prinzmetala), która obejmuje skurcz naczyń wieńcowych i występuje częściej u kobiet.
Choroba atakuje zwykle ludzi w wieku powyżej 30 lat i częściej mężczyzn niż kobiety, chociaż powyżej 65. roku życia występuje częściej u kobiet. Sama dławica piersiowa nie powoduje trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego, ponieważ niedotlenienie trwa krótko. Jeżeli jednak dolegliwości dławicowe są coraz częstsze i dłuższe, istnieje duże ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego, zwłaszcza gdy choroba przybiera postać dusznicy niestabilnej. Należy wówczas niezwłocznie zgłosić się do lekarza.