Biotyna i kwas pantotenowy

Biotyna i kwas pantotenowy

Biotyna i kwas pantotenowy- witaminy z grupy B, niezbędne do regulacji przemiany materii. Rzadko zdarza się, by występowały ich niedobory, a preparaty zawierające te witaminy powinny zażywać osoby spożywające duże ilości przetworzonej żywności.

Co to jest?

Biotyna i kwas pantotenowy to witaminy z grupy B. Występują w wielu produktach spożywczych, dzięki czemu ich niedobory są praktycznie niemożliwe. Biotyna jest wytwarzana przez bakterie występujące w jelitach (w postaci trudno przyswajalnej przez organizm), a jej główną postacią jest D- biotyna. Kwas pantotenowy występuje w dwóch postaciach: panteteiny i pantotenianu wapnia. Obie witaminy wchodzą w skład preparatów multiwitaminowych oraz są dostępne w formie oddzielnych preparatów.

Jakie jest zapotrzebowanie naszych organizmów?

Dawki biotyny i kwasu pantotenowego nie są oficjalnie ustalone, jednak przyjmuje się, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu wystarczy 30 do 100 mg biotyny oraz 4 do 7 mg kwasu pantotenowego. Większe dawki mogą być niezbędne jedynie przy niektórych schorzeniach.

Nadmiar – Choć nieznane są poważniejsze skutki przyjmowania większych ilości biotyny i kwasu pantotenowego, nie zaleca się przekraczać w/w dawek.

Niedobór – Niedobory tych witamin nie zdążają się u osób dorosłych. Jednak do niedoborów biotyny mogą doprowadzić antybiotyki oraz leki przeciwpadaczkowe stosowane przez długi okres czasu.

Jak to działa?

Biotyna i kwas pantotenowy mają swój udział w wytwarzaniu różnego rodzaju enzymów, a także przemianie węglowodanów, tłuszczy i białek z żywności w związki przyswajalne przez organizm. Biotyna ma znaczną rolę w przetwarzaniu glukozy oraz wpływa na stan włosów i paznokci. Jest niezmiernie potrzebna we właściwym przekazywaniu bodźców z układu nerwowego do mózgu i z powrotem. Jest jednym ze składników wytwarzania hormonów stresu. Biotyna może korzystnie wpływać na organizmy cukrzyków wzmacniając reagowanie na insulinę (przez co glukoza utrzymuje się na niskim poziomie) a także chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniem przez cukrzycę. Cukrzycy biotynę mogą stosować jedynie w porozumieniu z lekarzem.

Biotyna zawarta w preparatach wzmacnia łamliwe paznokcie i spowalnia wypadanie włosów, które jest wywołane jej niedoborem.

Kwas pantotenowy ułatwia wydzielanie hormonów stresu, a zażywając jego dodatkowe dawki można złagodzić stres związany z migrenami, długotrwałym zmęczeniem, a nawet rzucaniem palenia. Kwas pantotenowy przynosi ulgę również w przypadku niestrawności ( w połączeniu z choliną, tiaminą i innymi witaminami z grupy B) oraz kataru wywołanego reakcją alergiczną (szczególnie siennego).

Zastosowania

– Mocne włosy i paznokcie- 1- 1,2 mg biotyny/ dzień

– Cukrzyca- biotyna może łagodzić objawy i zapobiegać neuropatii cukrzycowej, jednak dawki w jakich powinna być przyjmowana należy skonsultować z lekarzem.

– Stres- 100mg kwasu pantotenowego/ dzień (najlepiej zestaw witamin z grupy B)

– Migreny- 400 mg kwasu pantotenowego/ 2 razy dziennie

– Długotrwałe zmęczenie- 500 mg kwasu pantotenowego/ 2 razy dziennie

– Przewlekła niestrawność- 500 mg kwasu pantotenowego/ 2 razy dziennie + 50 mg wit. B1 na czczo + 500 mg choliny/ 3 razy dziennie

– Alergie- 500 mg kwasu pantotenowego/ 2 razy dziennie

– Okres rzucania palenia- 500 mg kwasu pantotenowego/ 2 razy dziennie

Z natury

Biotyna- znajdziemy ją w soi i jej produktach,orzechach, ryżu, owsiance, roślinach strączkowych, kalafiorze, jęczmieniu, pszennych produktach pełnoziarnistych i wątrobie.

Kwas pantotenowy- ryby, drób, otręby, warzywa strączkowe, jogurty i produkty pełnoziarniste.

Ciekawostki

  • Biotyna może zwiększyć grubość paznokci o 25%- takie wnioski wyciągnęli uczeni prowadzący badania w Szwajcarii. Przyjmowanie biotyny w ciągu 6 miesięcy wzmocniło łamliwe paznokcie u 2/3 z badanych osób.
  • Biotyna dobrze wpływa na stan zdrowia włosów, jednak nie zapobiega łysieniu. Zapobiega wypadaniu włosów jedynie w przypadku jej niedoborów.
  • Przetwarzanie żywności eliminuje z niej biotynę i kwas pantotenowy. W pieczywie i płatkach śniadaniowych jest 2 razy mniej kwasu pantotenowego niż w ziarnach zbóż. W czasie zamrażania i odmrażania ryb i drobiu jest go mniej o 70%, a w przypadku konserwowania fasoli ubywa go aż 80%.
  • Biotyna pochodzi od greckiego słowa bios oznaczającego życie.
  • Kwas pantotenowy- nazwa pochodzi od greckiego słowa pantos oznaczającego wszędzie

Zanim zastosujesz którykolwiek z opisanych preparatów skonsultuj się z lekarzem!!